За първи път зрители участваха в открита театрална репетиция. Това се случи на събитието „Първа репетиция с публика“, организирано от Габровския драматичен театър на 28 юни 2020 г. в лятната градина на местен хотел. Събитието даде старт на подготовката на постановката „Под игото – 1894-та“ на режисьора Петринел Гочев.
С нея ДТ „Рачо Стоянов“ ще отбележи своята 75-годишнина през октомври 2020 г., 170-годишнина от рождението на Иван Вазов и ще се включи в културните събития, посветени на 160-годишнината от обявяването на Габрово за град. Пиесата „Под игото – 1894-та“ е написана специално за габровската трупа. Автор на текста е Гергана Змийчарова.
Сред официалните гости на събитието бяха кметът на Габрово Таня Христова, председателят на Съюза на артистите Христо Мутафчиев и Илко Ганев от САБ, писателят-габровец Христо Стоянов, директорът на РЕМО „Етър“ проф. д-р Светла Димитрова, журналистът от радио „Алма матер“ Йордан Георгиев, артистката от Народен театър „Иван Вазов“ Ева Данаилова и директорът на габровския Държавен куклен театър Алфидин Ахмедов.
Публиката се срещна с творческия екип на „Под игото - 1894-та“, в който влизат режисьорът, драматургът, артистите и сценографът. Пред екипа и зрителите авторката Гергана Змийчарова изчете текста на постановката. Бяха задавани въпроси около написването на пиесата. По думите ѝ „Под игото – 1894-та“ се базира много повече на документални проучвания, отколкото на литературна фикция. Изследвала е многобройни архивни документи, банкови извлечения, преса от периода около отпечатването на първото издание на романа „Под игото“ на Иван Вазов, кореспонденция между исторически личности, свързани с издаването на романа, спомените на майката на писателя Съба Вазова. Пиесата е написана след сериозна изследователска работа по фактологията, предишни литературни проучвания и исторически документи, съхранени в Народната библиотека „Кирил и Методий“, Националния литературен музей и къщата музей „Иван Вазов“ в София. Като структура в текста на постановката се преплитат авторовата фикция, автентична документална част и преки кореспонденции с романа „Под игото“.
Сценограф на спектакъла е Гергана Лазарова-Рънкъл, която е част от екипа на габровския театър. Тя представи визията си за организацията на сценичното пространство. Сюжетната линия в пиесата е динамична, пълна с картини, които ще пресъздават затворени и отворени пространства, характерни за епохата бит и нрави, улични сцени от някогашна София. Бяха представени скиците за бъдещите костюми от спектакъла.
В изказването си режисьорът Петринел Гочев акцентира, че представлението ще покаже не само исторически факти за отпечатването на първото издание на „Под игото“, но и процеса по създаването на едно произведение. Публиката ще види история за вложените усилия на всички, замесени с издаването на романа, борбите, опита да се спре това начинание и помощта на различни исторически личности, довела до публикуването на „Под игото“ като завършена илюстрована книга. По думите на режисьора „представлението е за следата, която оставяме в този живот“.
В заключителната част на събитието директорът на габровския театър Петко Койчев сподели за предизвикателството да се прави мащабна постановка в днешно време. Ще бъдат мобилизирани всички ресурси на театъра, ще се търси външно финансиране на проекта, без да се прави компромис с идейната и творческата част по осъществяването на постановката. „Под игото - 1894-та“ ще бъде най-новият спектакъл в репертоара на театъра за следващия сезон, с което ще се отбележи и 100-годишнината от кончината на Иван Вазов през 2021 г.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)