Довечера в Клуб Studio5 на НДК малко преди полунощния час да е отлистил Деня на героите в календара, емблематични музиканти от Второто българско рок поколение, фенове, журналисти, приятели, ще се съберат да празнуват излизането на първата рок антология с хрониката, поезията и снимките от 5-годишната епоха на онези (повечето) дългокоси младежи – за които хич не бе лесно да си тиква в задния двор на естрадната музика… Там, някъде в края на 80-те. Цветята на този период, когато падаха стени и се отприщваха свободни мечти.
Издателство „Парадокс”, Доротея Монова, Румен Янев и Емил Братанов посветиха уникалното и тежко лъскаво томче на всички, които съпреживяха годините на експлозията на нежно или гневно изпетите послания, в които си отиваше периодът на държавно-политическия тоталитаризъм и казионните Мюзикхолове и Златниорфеи и се задаваше спонтанния ентусиазъм за европейско бъдеще и желанието да се развие рок културата след дирите на доайените. Както подобава на европейци и на млади хора, които знаят и чувстват, че рокът е много повече от просто музика. Защото всички от историята, сцената, публиката и снимките, събрани между кориците на книгата, без кръгли маси и партизански боричкания, бяха дали своята социална оценка на миналото и бъдещето – в тяхното си тогавашно настояще.
Някои ще дойдат, някои и ще изсвирят емблематични химни от репертоара си. Акустично или „включено”, със или без помощ от свои приятели. И не заради самата книга, нито заради приятелства и възторзи. А за да напомнят от сцената, че ги има, че им дължим много и че са все още сред тези, които пяха за промените, но не възседнаха гребена на промяната. Паметният концерт за Митко Воев преди, comeback-ът на „Клас” или „Контрол”, инатът на „Конкурент”, „Ревю”, „Атлас” или Милена – доказват, че „пътниците” за тези „влакове” се увеличават и поредното най-ново рок поколение има генерация, от която да почерпи своето собствено днес и утре.
Парчета от рок хрониката:
Кольо Гилъна: В онези години имаше маса групи, но всички ние се учехме от Ахат на професионализъм. Ние бяхме самодейци, а те вече бяха професионалисти. Имаха мениджмънт, техници, апаратура, мърчъндайзинг и разни други неща, за които ние не бяхме и чували. И вървяхме след тях. Тогава Денис идваше на Кравай с едни шофьорски ръкавици на дупки и без пръсти и ходехме да караме една количка от тези, тип лунапарк. И тогава ни викаше, пичове, искате ли да ви уредя на турне в Ленинград? Познавам там една Лена от техния ЦК на комсомола и мога да ви уредя лъч със 70 концерта. И ние си мечтаехме.
Милена Славова: Написах „Защо” в момента, когато всички заминаваха за Канада, се стягах да ги последвам. Бях си събрала пари, даже си направих и резервация за самолета и отидох да пея на някакви балове в Русе. И точно тогава отмениха тази дестинация, защото маса народ слизаше в Монреал на път за Куба. И аз увиснах тук. А беше гадно време. Имаше режим на тока два на два часа и София мигаше като дискотека. Това беше 90-а година. Чувствах се измамена и адски самотна. Ходех с фенер в чантата и не смеех да се кача на асансьор, защото не знам кога ще спре токът. И седнах една вечер и я написах.
Дони: Когато „Атлас” ме намериха, свирех в групата “Супермаркет” с Дани Милев, Момчил Колев и Веско Василев. Това беше някъде през лятото на 1989 г. Всъщност Момчил ми се обади и с някаква нелогична бодрост в гласа ме попита: “Искаш ли да разпаднем групата?” И аз много се учудих защо. Той ми каза, че него го искат в “Клас”, а мен – в “Атлас”. Въобще не очаквах, защото те бяха много стабилна банда и нямаше никакви индикации, че ще правят персонални промени. А интересното е, че буквално няколко дни преди това се разхождах с една приятелка покрай НДК и си говорехме. Аз й казах, че много ми се иска да отида да свиря в друга група и си мечтая да ида в „Атлас”, но няма да стане, защото те са много стабилни. И изведнъж – това обаждане. А тази приятелка и до днес не вярва, че тогава, когато си говорехме, не съм знаел нищо.
Програмата довечера:
Вярвате или не, за едни наистина знаем, че идват и забиват. За други не сме сигурни. Но не правим фестивал като някога – онези на ДКМС, дето всичко беше „подредено”, а на първите два в София „отговорни другари” дори преглеждаха текстовете и външния вид на участниците.
Очаквайте Strins, Милена с някои от „Конкурент” и самите тях – съвсем акустично, ВасоГюровото „Ревю”, Мони Воев, „Атлас” (ама съвсем като в далечните тогавашни години), Ники Томов, Дечо Чипилов с Влади Хармониката и Геша от Нови Кричим, Субдибула, „Джендема” без един. Ако Калки и Дони успеят след представление, ще донесат „векът на любовта” и една „кукла”. Не ми се мисли какъв джем може да се завихри накрая. Довечера, след 22 часа, НДК, клуб Studio 5.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)