Българският сериал „Златната ябълка“ търси помощ за финансиране на първия си епизод

OFFNews 24 май 2017 в 16:35 4554 0

Анимационният проект „Златната ябълка“ се обръща за подкрепа към своите фенове с 30-дневна кампания в платформата за споделено финансиране Indiegogo. Екипът търси финансиране за своя първи 24-минутен епизод. Българската национална телевизия ще поеме 20% от разходите за създаването му, а условието е Студио Змей трябва да осигури останалите 80%.

По-рано тази година екипът на „Златната ябълка“ кандидатства за финансиране към Националния филмов център (НФЦ). “Очакванията ни НФЦ да подкрепи проекта не се оправдаха, затова отново търсим алтернативни методи”, коментира Димитър Петров, инициатор на проекта.

Ако кампанията в Indiegogo е успешна, работата по пилотния епизод ще продължи около осем месеца, а екипът на проекта ще нарасне до между 45 и 60 души. Очаква се епизодът да бъде готов през втората половина на 2018 г.

За разпространението на сериала се водят преговори с френски и американски дистрибутори, като вече има подписани предварителни договори. “Всички обаче искат да видят пилотен епизод, преди да ни подкрепят за цял сезон, а за да го създадем без финансиране, ще ни трябват години. Именно затова решихме да се обърнем към своите фенове и към хората, които искат да гледат българска анимация”, коментира Димитър Петров, инициатор на “Златната ябълка”.

Сериалът „Златната ябълка“ е вдъхновен от българския фолклор и вплита митологични персонажи като змейове, самодиви и кукери в съвременен анимационен формат. “Целта ни е да съхраним и популяризираме фолклора си, но и да положим основа за развитието на анимационна индустрия в България”, обяснява Петров. В екипа има български аниматори, работили по проекти за Walt Disney Animation Studios, Cartoon Network, Adult Swim и Warner Bros, а за музиката се грижи талантливият български композитор Георги Стрезов.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице