Авангардистът Алцек Мишев се завърна отново в България чрез Агитпроп и Master of Art

Деветото издание на фестивала Master of Art се откри на 9 февруари в кино ''Люмиер'' с филма на Мария Аверина ''Да летиш с плавници''

OFFNews 13 февруари 2024 в 14:30 868 0

Кадър от филма

Снимка Кадър от филма

Кадър от филма

Препълнената зала на кино Люмиер, която не може да побере зрителите за началото на фестивала на Найо Тицин Master of Art кара и най-големите скептици да подновят надеждите си, свързани с българското изкуство. Филмът е за един световноизвестен емигрант-невъзвръщенец от ранга на Кристо, Юлия Кръстева и Цветан Тодоров - Алцек Мишев.

Филмът "Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина и Агитпроп, представен от Мартичка Божилова и целия му екип, разказва за живота на този известен по света естетически революционер и авангардист, който е избягал от тоталитарна България и никога не се е обърнал назад. Филмът е заснет с нежност и чувство за хумор, а спомените и леко забавния, позабравен български на главния му герой остават задълго в паметта на зрителя.

"Алцек Мишев, бунтар и експериментатор, ни води в това философско и естетическо пътуване през времето, пространството и идеите", казват организаторите на фестивала за документално кино за изкуство Master of Art. В лентата се виждат майсторски заснети картини, пърформанси, електронна музика, звучаща в пространствата на две старинни къщи в малък италиански град, разгорещени разговори за съвременно изкуство, като и множество трогателни срещи на художника, когото екипът на Агитпроп успява да върне в родината му - срещи с най-близки хора и места в България след 50 години раздяла.

Сценарист на филма „Да летиш с плавници“ е журналистката Мариана Светославова. На Алцек Мишев попада във Фейсбук и е дълбоко впечатлена от българския художник, направил забележителна световна кариера. Изумява я фактът, че през 70-те той е поставен от критиците заедно с Кристо в топ 30 на европейския авангард, а в родината му почти никой не е чувал за него. Решава да се опита да поправи това несъответствие, от нея тръгва идеята за един по-дълбок и пространен визуален разказ за художника.

Мишев започва своя творчески път през 60-те години в комунистическа България, когато се увлича по абстракционизма, който за него е символ на свободата. Дързък в творческите си търсения и стремящ се към по-широки хоризонти, през 1971 г. художникът взема радикалното решение да напусне България завинаги.

Озовавайки се в Италия, Алцек Мишев се гмурва в новата за него територия на пърформансите, като успява да стане един от най-ярките представители на пърформативното изкуство през 70-те и 80-те години. В творчеството си и житейските си възгледи Алцек Мишев започва постепенно да се завръща към идеите на отминали епохи.

Премиерата се осъществява с подкрепата на Държавния културен институт към министъра на външните работи.

Искате да знаете повече?

В първия уикенд на фестивала в кино „Люмиер” гледахме още „Боромини и Бернини. Стремеж към съвършенство” и „Гоя, Жан-Клод Кариер и призраците на Бунюел”, чиито прожекции се осъществяват съответно с подкрепата на Италианския културен институт и Институт „Сервантес“.

Акцент в програмата на фестивала тази година са премиерите на български филми за големи съвременни имена в изкуството. На 10 февруари 2024 г. се навършват 90 години от рождението на актрисата Татяна Лолова. По този повод продуцентска компания „АРТО плюс“ съвместно със Сатиричен театър „Алеко Константинов“, Българска национална филмотека, Филмотечно кино „Одеон“ и издателство „Книгомания“ организират национална програма „Татяна Лолова на 90 години“.

В деня на нейното рождение в любимото кино на Татяна Лолова – „Одеон“ – бе показан премиерно документалният филм „Последният спектакъл“ с автори Калояна Климентова и Георги Тошев. Същата вечер беше представена и новата книга „Татяна Лолова от А до Я. Бележки, мисли, снимки“ под съставителството и редакцията на журналиста Георги Тошев и с логото на издателство „Книгомания“, която излиза от печат по повод годишнината.

Тазгодишното издание на Master of Art ще продължи от 9 февруари до 3 март с прожекции в кино „Люмиер“, филмотечно кино „Одеон“, Дома на киното, Културен център „G8“, Евросинема и кино „Влайкова” в София, както и в Lucky Дом на киното – Пловдив, ФКЦ – Варна и Регионална библиотека „Захарий Княжески” – Стара Загора.
Филмовият фестивал Master of Art е подкрепен от Национален фонд „Култура“, Национален филмов център и е част от Календара на културните събития на Столичната община за 2024 г.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
X

Топлофикация подари 200 милиона на Ковачки