България купува с 30% по-скъп газ от Русия, отколкото се търгува днес на спотовите пазари. Това става ясно от думите на енергийния експерт Васко Начев в интервю за ДЕБАТИ.БГ.
„Това, което от 1 януари заплащаме по дългосрочния договор е ясно –около 21,5 – 22 евро на kWh. На спотовия пазар обикновено през лятото цената е ниска, а зимата, когато и потреблението е по-високо, и цената расте. Въпреки всичко, януари, където е пикът, все още на спотовия пазар може да се купи газ за 14 евро на kWh. Като сложим транспорта, може до достигне 16. Маржът между 16 и 22 евро е много сериозен”, коментира експертът.
Според него така българите плащаме много по-скъпо за доставките, отколкото в другите държави. „Най-голямата грешка, която „Булгаргаз” направи и не съумя да предоговори с „Газпром” е смяната формулата, по която става формирането на цената на природния газ, който се доставя по дългосрочния договор. Защо вързан към нефтения индекс и неговите деривати, и виждайки какво се случва с цената на нефта, мога от сега да кажа, че от 1 юли „Булгаргаз” ще поиска увеличение на цената на природния газ. Ако не го направи от 1 юли, защото летният период е по-слаб, то от 1 октомври със сигурност ще поиска повишение на газа, който се консумира в България”, казва Начев.
Ясно е, че цената на газа е от ключово значение, както за българските граждани, така и за българските фирми, тъй като от нея започва определянето и формирането на всички останали цени. Колкото по-скъпа газ купуваме, толкова по-бедни ще бъдем. За да е по-ясно изданието прилага и данни за цената, на която обикновените потребители и фирми купуват газ – т.е., крайната цена.
В края на ноември европейската статистическа служба „Евростат” обяви данните за първото полугодие на 2019 г., от които се вижда, че българските домакинства плащат за газ, колкото в Люксембург. Цената, която българските граждани плащат за газ е 0,045 евро, толкова е и в Люксембург (която по данни на „Евростат” е най-богатата държава в ЕС).
В Чехия, например, плащат 0,0586 евро за kWh, а в Полша е 0,047. Най-ниска е цената на природния газ в Унгария – 0,0346 евро за kWh, а най-висока – във Швеция – 0,1183 евро за kWh. Цената на газта за промишлените нужди (т.нар. недомакински) през първото полугодие на 2019 г. е била 0,0308 евро за kWh. Най-ниската цена за синьо гориво за промишлени нужди са плащали фирмите във Великобритания – 0,0282 евро за kWh. В Унгария е малко по-висока – 0,0287. В Германия цената е почти колкото за България – 0,318 евро за kWh.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)