Съхраняване на настоящия данъчен модел в страната, фокусиране върху дигиталната трансформация на българската икономика в унисон с Плана за възстановяване на Европейската комисия „Следващо поколение ЕС" и създаване на благоприятни условия за развитие на българските високотехнологични компании са сред основните приоритети на новия Управителен съвет на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ).
Той бе избран на редовно Общо събрание на организацията, която съществува от 2001 година и работи активно за професионалното израстване и бизнес развитие на софтуерните компании, за обучението и последващата квалификация на таланти за индустрията, за утвърждаването на България като качествена софтуерна дестинация и за насърчаване на иновациите и предприемачеството.
За втори мандат като председател на БАСКОМ бе преизбран Доброслав Димитров, съосновател на Империя Онлайн.
Бистра Папазова от Кобилдър Интернешънъл, Виктор Билянски от Скейл Фокус и Станислав Овчаров от Мусала Софт са новите членове на Управителния съвет. Преизбрани за членове на борда бяха също и Филип Мутафис от Дайнамик Солюшънс, Красимир Стоянов от Орак - Инженеринг, Крум Хаджигеоргиев от Мелън и Димитър Гюлев от Антиподес. Георги Захариев от Динамо Софтуер, който също бе част от предишния състав на Управителния съвет, не се кандидатира за нов мандат, но остава ангажиран с един от основните проекти на БАСКОМ – Годишен доклад за състоянието на софтуерния сектор в България (BASSCOM Barometer). Изпълнителен директор на организацията е Мая Маринова.
С цел приемственост към новия Управителен съвет на БАСКОМ бе сформиран Консултативен съвет, който включва всички бивши председатели на организацията, като те остават активно ангажирани с нейните цели и каузи. Към настоящия момент това са Георги Брашнаров от Немечек, Стамен Кочков от ЛИДЛ Диджитъл и Георги Шарков, който ръководи Европейския софтуерен институт - Център Източна Европа и Лабораторията по киберсигурност в София Тех Парк.
Новото ръководство на БАСКОМ ще продължи да отстоява всички публично изразени позиции на организацията, включително тази против избирателното намаляване на ДДС като социална мярка и все по-настоятелните искания за цялостна ревизия на данъчния модел без задълбочен анализ и никаква оценка на въздействието от подобен ход.
БАСКОМ настоява да не се увеличават преките, косвените данъци и максималния осигурителен доход за работещите и прозрачни бизнеси, да се приоритизира дигиталната трансформация на икономиката и да се преосмисли политиката по намаляване на държавния прием и увеличаване на семестриалните такси през академичната 2020/2021 г. за студенти в специалности, свързани с информатика, информационни технологии, компютърни науки и софтуерно инженерство.
Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) е създадена през 2001 г. Асоциацията е колективен представител на повече от 90 софтуерни фирми – пълноправни членове, и над 120 асоциирани членове, сред които висши училища, фондации, фондове за рисков капитал, стартиращи иновативни компании и др.
Софтуерната индустрия е сред малкото в България с конкурентоспособност в световен мащаб, осигуряваща изключителни възможности за професионална реализация и развитие на хората, работещи в нея. Основните цели на БАСКОМ са да популяризира българската софтуерна индустрия, да работи за подобряване на образователната система, за въвеждането на електронно управление и да позиционира страната като високотехнологична дестинация, където софтуерните компании разработват собствени продукти и услуги с висока добавена стойност.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Служебният кабинет раздаде предколедно десетки милиони лева
Кремъл отрече съобщения за развод между Асад и съпругата му
Над 108 000 коли са излезли от София на 20 и 21 декември
Иван Костов - човекът, който промени България