Смъртоносен патоген, засягащ маслиновите дървета в Европа, може да коства на икономиката над 20 милиарда евро.
Експерти са изолирали бактерията Xylella fastidiosa, който е убил части от много дървета в Италия, пише БГНЕС, като цитира Би Би Си.
Разпространена от насекоми, бактерията в момента представлява потенциална заплаха за маслиновите насаждения в Испания и Гърция. Заболяването може да увеличи разходите за зехтин за потребителите.
Ксилелата се счита за един от най-опасните патогени за растенията навсякъде по света. В момента няма лек срещу нея. Тя може да зарази и други дървета - череши, бадеми и сливи.
Още през 2013 г. щам е открит в дървета в Пулия в Италия. Бактерията се предава от насекоми, смучещи сок. Инфекцията ограничава способността на дървото да поема вода и хранителни вещества и с течение на времето то изсъхва и умира. Растенията, заразени с бактерията, трябва да бъдат унищожени, за да се предотврати разпространението
В Италия последствията от разпространението на болестта са пагубни, като се очаква приблизително 60% спад в добивите от първото откритие през 2013 г.
“Щетите по маслините причиняват и обезценяване на стойността на земята и на туристическата привлекателност на този регион”, казва д-р Мария Сапонари от Института за устойчива защита на растенията в Италия. “Това има сериозно влияние върху местната икономика и работните места, свързани със селското стопанство.”
Както и в Италия, бактерията вече е открита в Испания, Франция и Португалия.
В момента борбата с нея включва изкореняване на заразени дървета и опит за третиране на растителния материал и насекомите, които разпространяват болестта.
Но ако тези мерки се провалят, какво ще бъде финансовото въздействие на инфекцията?
В ново проучване, свързано с това, изследователите моделираха различни сценарии, включително какво би се случило с всички плодове поради смъртта на дърветата.
Те сравниха този най-лош случай със сценарий, при който се извършва присаждане с устойчиви сортове.
Екипът прави прогнози за Италия, Испания и Гърция, които според тях представляват 95% от производството на зехтин в Европа.
В Испания, ако инфекцията се разшири и по-голямата част от дърветата се заразят и умрат, разходите през следващите 50 години могат да достигнат до 17 милиарда евро.
Подобен сценарий в Италия ще възлиза на над 5 милиарда, докато в Гърция загубите ще бъдат под 2 милиарда.
Ако скоростта на заразяване се забави или вместо това се засадят устойчиви сортове, тогава тези разходи ще бъдат значително намалени.
Въпреки това авторите вярват, че каквото и да се случи, вероятно ще има ударно въздействие върху потребителите.
“Очакваният ефект може да бъде да има недостиг на доставки”, заяви водещият автор Кевин Шнайдер от университета Вагенинген в Холандия.
“И бих очаквал цените да се повишат“, допълни той.
Авторите казват, че макар анализът им да разглежда икономиката, има и заплаха от потенциално големи туристически и културни загуби, причинени от бактерията, които не могат да бъдат игнорирани.
„Историите за заразени овощни градини, които са наследени през поколенията, не са приятни“, каза д-р Шнайдер. “Това е същата овощна градина, по която някога са работили техните баби и дядовци. И така, как да съпоставите икономическата загуба с нещо подобно. Стойността на загубата за културното наследство би била много по-голяма, отколкото бихме могли да изчислим.”
Има все по-голям брой научни инициативи за опит за водене на борбата с бактерията, включително използване на клейове, отблъскващи насекоми, вегетативни бариери и генетичен анализ, за да се определи защо някои растения са по-податливи на инфекцията, отколкото други.
В крайна сметка изследователите смятат, че за победа над патогена ще са необходими дървета, които са устойчиви на болестта.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Делфини умират в Черно море заради петролен разлив от аварирали руски танкери
Кой е безродник, Ваше Светейшество?!
Кой е безродник, Ваше Светейшество?!
Километрични задръствания от тирове и автомобили на границата с Турция