За да се реши 30-годишният режим на водата в Плевен и Ловеч, се размразява проектът за язовир "Черни Осъм", обяви служебният регионален министър Виолета Коритарова след работна среща между министрите и областните управители в Министерския съвет.
На срещата са обсъдени безводието в страната, провеждането на честни и прозрачни избори и координацията между министрите и областните управители, се казва в съобщението на пресцентъра на МС.
"Засушаването е изключително важна тема и днес всички отговорни по ресора министри изложихме своите становища и предложения пред областните управители. Нужна е добра координация и комуникация между министерствата, областните управи и местната власт, за да можем да спестим загубите на питейна вода. Важен е и контролът в тези тежки дни за хората в страната", коментира министър Коритарова.
Необходимостта от изграждане на язовир на река Черни Осъм е разглеждана още през 60-те години, като първоначалната идея предвижда изпълнение на бетонна язовирна стена с височина от 100 метра.
Строителството на язовир "Черни Осъм" започва през 1986 г., а през 1990 г. е спряно заради недоволство от местното население, опасения за негативно влияние на проекта върху околната среда и неизвършени отчуждителни процедури.
По думите на Коритарова са започнали регионални срещи между областните управители, ВиК операторите и Басейновите дирекции по места. Целта е на регионален принцип да се коментират проблемите и предлаганите конкретни краткосрочни мерки.
Според регионалният министър краткосрочните мерки, които сега и веднага биха допринесли с резултат, са отстраняване на повредите в най-компрометираните точки във ВиК инфраструктурата, която не е ремонтирана от 40-50 г., за да се намалят загубите на вода, както и въвеждане на контрол при отпускането на вода за напояване.
"Не може приоритетно да се напоява при липса на питейна вода. Всеки трябва да има отговорност и съпричастност към проблема", отбеляза Коритарова.
Регионалният министър посочи още, че в рамките на служебното правителство са извършени доста дейности за подобряване на водоснабдяването. Сред най-значимите е активизиране на работата по сключване на споразумения с общините за проекти за рехабилитация и ремонт на ВиК мрежа в населените места, където са идентифицирани най-големите загуби.
"Апелирах и областните управители да има от тяхна страна контрол върху местната власт при изпълнение на проектите за рехабилитация на инфраструктурата, защото нашите ВиК дружества работят за своевременно отстраняване на големите аварии. По програмата за общински обекти в бюджета към момента има над 2300 подадени предложения, от които 452 са за рехабилитация на ВиК инфраструктура за над 1,5 млрд. лв. Това е началото и това трябва да бъде приоритет в следващите години на всички местни власти - да подават проекти, за да се предотврати загубата на питейна вода", изтъкна министърът.
Срокът за реализацията на проектите е между 1 и 3 години в зависимост от големината на населеното място, дължината на мрежите и т.н.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Шефът на НАТО призова за увеличаване на разходите за отбрана за сметка на образование и пенсии