
Защита на българския производител, повече фермерски продукти на българскиа пазар, борба със сивия сектор, помощ за преработвателите - това са част от приоритетите, по които ще работи новият екип на Министерството на земеделието, храните и горите. Те бяха представени на онлайн среща на зам.-министрите с представители на хранителните вериги и браншовите организации в сектора.
„Особено важна за нас е устойчивостта на веригата на предлагане на храни чрез предлагане на фермерски продукти и скъсяване на веригите на доставки с цел да се защитят максимално интересите на българските производители и да се предотвратят нелоялни търговски практики, заяви зам.-министр Момчил Неков.
Сред приоритетите в сектора са борбата със сивия сектор, както и прилагането на ангажиментите по Зелената сделка и запазване на биоразнообразието.”
Неков посочи, че едни от най-важните и трайни приоритети, които си поставя екипа на Министерство на земеделието в провежданите от него политики, са насочени към подобрена комуникация и партньорство при работата с браншовите организации от сектор „Храни“.
„Ще се работи да се подпомогнат преработвателите, тъй като те създават работни места и много от тях оперират в селските райони, което е в унисон със заложените основни приоритети както на коалиционното правителство, така и на подготвяния стратегически документ за следващия програмен период“, каза още Неков. По думите му, целта на срещата е да бъдат разгледани и търсени възможности за увеличаване на достъпа на традиционни български храни до потребителите, включително и чрез увеличаване на предлагането им в търговските вериги.
Важна тема на дискусията беше и дигитализацията, прилагането на високите технологии в хранителната индустрия и търговската мрежа. Акцент в разговорите, отношение към който взе заместник-министър Иван Христанов, беше развитието на биологичното земеделие и перспективите му както в национален план, така и като експортно ориентиран продукт.
Преработвателите подкрепиха включването на мярка в стратегическия план и за подпомагане на схемите за качество. По време на дебата бяха поставени още въпроси за недостига на работна ръка в сектора и студентските програми, с които да се привличат млади специалисти, както и за приобщаване на децата към вкуса на добрата българска храна чрез програмите „Училищен плод” и „Училищно мляко”.
Заместник-министър Неков информира, че се удължава с 2 седмици срокът, до 28 януари 2022 г., за обществено обсъждане на изготвения проект на Програма за местни традиционни и регионални традиционни храни за периода 2021-2031 г.
Той покани Националния съвет по храните да излъчи свои представители за участие в работната група, която работи по проекта. Представителите на хранително-вкусовия бранш активно участват и в дейностите при изпълнение на мерките по Национална програма за предотвратяване и намаляване на загубата на храни (2021 – 2026 г.).
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
23224
2
15.01 2022 в 12:50
да де насили скъпа българска продукция на българина е престъпление, и работи срещу практиките на свободния пазар.
ако българската фирма не може да произведе с конкурентни цени, единствения и изход за оцеляване е маркетинг като българска (помагаш бг бизнес), марка и чистота на произход или рецепта, или иновативен продукт.
затова е важно да се защитят регионални рецепти и марки.
субсидии и протекции вардят мутрата цехаджия дето вади кренвирши с кой знае от къде докопан палет месо.
има си купувачи дето могат по скъпо да вземат, за тях маркетинг и сегментиране на бизнеса.
за бедния, е важна цената. там няма конкуренция на едрия оптимален бизнес просто. факт. или ставаш добър като тях, или прави нещо друго.
14554
1
15.01 2022 в 12:39
Последни коментари
мнение от IP
''Платих цената за правителство със съдебната реформа'': Борисов няма да се откаже от имунитета си (видео)
Джендо Джедев
Над 1000 нападения на болници в Украйна регистрира СЗО
Mateevk
Пригожин призова за всеобща мобилизация в Русия за отблъскване на украинското настъпление
Mateevk
Д-р Ненков: Подадох оставка от ВМА, за да кажа, че президентът прилича на руски генерал, а Гешев е слаб актьор
yoghurt
Прокуратурата поиска имунитета на Бойко Борисов (обновена)
Деспин Митрев
Денков: Не е лесно да се намери финансов министър в тази ситуация