"Инерком" не е дала най-високата цена за купуването на активите на ЧЕЗ в България. Бизнесът на фирмата се финансира от банки и две непрозрачни структури – Score Trade и Global Victory Trust. Това става ясно от ново разследване на чешки медии.
Според разследването индийската компания "Индия Пауър" заедно с малка българска компания "Фючър Енерджи" са предложили малко над 17 милиона евро по-висока цена за българските активи на ЧЕЗ от компанията на Гинка Върбакова.
Въпреки това офертата на „Инерком“ е оценена като по-благоприятна, заяви за програма "Хоризонт" на БНР чешкият журналист Петър Кубка.
Най-големият информационен портал на Чехия seznam.cz публикува материал и видео на репортерката Зузана Кубатова, в които тя съобщава, че „Индия пауър“, съвместно с българската "Фючър енерджи", е направила почти 20 милиона евро по-висока оферта в търга.
Тази оферта е била за 360 милиона евро и падежът е за пет години. На второ място е била „Инерком“, която иска да купи ЧЕЗ за 342,5 милиона евро, но падежът - девет месеца. На трето място е останала чешката „ЕНЕРГО-ПРО“ с 304 милиона евро, която е собственик на енергото в Североизточна България.
Въпреки това ръководството на ЧЕЗ е преценило, че офертата на „Инерком“ е по-благоприятна.
Индийската компания е предложила окончателното разплащане да стане за период от 5 години, докато Гинка от Пазарджик обещала да плати всичко само след 9 месеца.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
20699
1
17.03 2018 в 11:20
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват