С гневна позиция към търговските вериги излезе Министерството на земеделието, храните и горите късно снощи. След като те реагираха крайно остро на проект, задължаващ ги да осигурят 1/2 от площта си за българска продукция, МЗХГ отговори:
"Позицията на Сдружението за модерна търговия, която бе разпространена в медиите, е манипулативна по отношение на заплахите за покачване на цените. В предложените текстове има само въвеждане на едно единствено задължение - площи за предлагане на продукцията на местното население. По никакъв начин обособяването на площи, специално определени за български продукти не би могло да бъде намеса в прилаганите модели на търговските вериги, още по-малко фактор за нарастване на цените на стоките."
Всъщност веригите, обединени в Сдружение за модерна търговия, огласиха вчера през деня информация за проекта на правителствено постановление, изготвен от МЗГХ, преди той да бъде публикуван за обществено обсъждане от министерството. Подобна публичност е задължителна, но до момента проектът липсва и обществеността може да се ориентира за съдържанието му единствено въз основа на твърденията на едната и другата страна в спора, но не и на база самия документ.
В позицията си МЗХГ твърди, че "той е иницииран след комуникация между МЗХГ и Сдружението за модерна търговия" и че тя имала за цел "да стимулира доброволно търговските вериги да подкрепят българското производство".
Но - допълва МЗХГ - "разговорите не доведоха до никакви действия и разбиране от страна на частните оператори, което наложи настоящото предложение". С него не се въвеждат регулации в дейността на частните оператори, а само задължава обектите да предлагат продукцията на местни български производители - уверяват оттам.
От министерството разясняват, че се предлага в търговските обекти да бъде излагана повече българска продукция на местни (регионални) производители в съответния обект. Под "регионални" производители то има предвид "производители или организации на производители с място на осъществяване на дейност на територията на областта, в която се намира съответният търговски обект или до 200 км. от областния център".
Търговските обекти се задължават да обособят площи, в които да се предлагат само мляко и млечни продукти от българско сурово мляко; риба и рибни продукти; месо и месни продукти; ориз; брашно; хляб; яйца и яйчни продукти; масла и мазнини; мед; картофи и кореноплодни; зеленчуци – сурови (полски и оранжерийни), сготвени, консервирани, замразени, изсушени, ферментирали, зеленчукови сокове; плодове – пресни (полски и оранжерийни), замразени, изсушени, консервирани, под формата на нектари и плодови сокове, конфитюри, мармалади, желета и компоти; месни и месно-растителни консерви; готови за консумация храни в консервиран, замразен, концентриран или изсушен вид - пишат още от МЗХГ.
Според сдружението представеният им вчера проект "погазва основните принципи на пазарната икономика" и прилагането му би довело до "изключително вредни последици за всички участници на пазара на хранителни стоки – българските потребители, търговците на дребно и самите български производители". Оттам твърдят още, че предложените промени "противоречат и на законодателството на ЕС в редица области като нарушаване на свободата на движение на стоки, ограничаване на конкуренцията и нерегламентирана държавна помощ" и предупреждават, че те "ще доведат до наказателни процедури срещу България".
От МЗХГ не са съгласни с обвиненията:
"Действията на Министерството са насочени в подкрепа на българското производство, на малките и местни производители запазване на поминъка им - пишат те. - Голяма част от родната продукцията е насочена към ресторантьорството и хотелиерството, които заради пандемията в момента са затворени. Чрез монополното си положение на пазара в България, търговските вериги могат да помогнат за съхраняването на българските земеделски производители, а не да злоупотребяват с тяхната ниска организираност и недостатъчна логистична подготвеност. Местната българска продукция е по-свежа, по-прясна и по-позната, тя е част от местния бит и култура. Потребителите трябва да имат право на достъп до местното производство, а техен е изборът какво ще предпочетат".
За финал МЗХГ предупреждава, че "следи ценовото равнище на основните хранителни стоки, и ако сметнем, че има необосновано повишаване на цените на българското производство, сме в правото си да предприемем съответните мерки".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
6500
4
08.04 2020 в 15:04
1. чрез изместване от пазара ликвидиране на по-слабите български вериги и еднолични търговци;
2. чрез пласиране на произведени в собствените им държави стоки, изтиквайки българските производители, решават подпомагат националната си индустрия;
3. като налагат от господстващата си позиция на пазара свои ценови условия в ущърб на българските производители - цените падат, но не и за сметка на печалбите им
4. от много по-ниските заплати за същия труд като в държавите им на българските си работници и мениджъри
5. отказвайки на българските власти условия, които са приели и прилагат в други европейски държави.
23293
3
08.04 2020 в 14:02
И нито литър българско мляко.
Няма вариант да купя френска стока.
11110
1
08.04 2020 в 12:34
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара