България е страната с най-стабилно увеличаващите се гори, сочи последния доклад на ЕВРОСТАТ „Горските територии в Европейския съюз и света”.
Начело на класацията на ЕВРОСТАТ са България и Латвия, които отбелязват най-голям ръст на горските си площи от над 10%. Според документа дървесната маса у нас нараства годишно с 14 млн. кубически метра. За сравнение, през периода 2000 – 2010 г. горските територии в Европа са се увеличили с едва 2% или с 3.5 млн. хектара.
Според доклада обезлесяване се наблюдава само в пет страни от ЕС. Това са Дания, където то е най-голямо – 5% , следвана от Португалия, Словения и Финландия.
България е и сред четирите страни, отбелязващи най-значително разширяване на горските територии в абсолютна стойност – над 400 хил хектара. Освен страната ни в челната четворка са още Франция, Италия и Швеция.
Данните от доклада на ЕВРОСТАТ сочат, че дърводобивът в ЕС се е понижил с 10 - 20 % в повечето страни. Най-голямо спад е регистриран в България - 34. 2 % и Кипър – 53.1 %.
Според данните на статистическата служба общата годишна сеч за промишлени нужди и отопление у нас възлиза на 4 млн. кубически метра.
България оглавява и друга класация на ЕВРОСТАТ- дял на горите, които са публична собственост. Като цяло този дял бележи спад в ЕС, като най-големи негативни стойности са регистрирани в Румъния, Словения и Литва, следвани от Австрия, Финландия, Латвия, Естония и Великобритания. В Еропейския съюз около 40 на сто от горите са публична собственост, като този показател варира в големи граници между различните страни-членки. От 2% в Португалия до внушителните 89 % в България, което ни прави един от лидерите по този критерии в света.
Прирастът на горите в ЕС е изчислен на над 21 млн. кубически метра през 2010 г. Нарастването му е около 1,6 пъти повече от стойността на сечта и другите загуби. Положителната тенденция се наблюдава и у нас - прирастът е 5,1 куб. м на хектар, а сечта и другите загуби са 2,7 куб. м на хектар. България е посочила, че използва почти 3 млн. хектара гори за производствени цели, което е около 70 на сто от цялата горска територия. В ЕС по-малко от 10% от всички гори са планирани за защита на почвата и водите, а у нас този показател достига 12% .
Въпреки положителната оценка по тези критерии, страната ни е в челните места в категорията „загуба на горски територии от пожари“. Според доклада, Италия е загубила най-големи горски площи от изгаряне - над 100 хил. хектара, но най-тежки са пораженията в Гърция, която е губила средно по 2.3% от горските си територии заради пожари. Докладът посочва, че пожарите са основната причина за обезлесяването в България. Страната ни е на пето място със загуби от близо 20 хил. хектара годишно.
Според европейската статистическата служба съществуващият горски фонд към момента е 725 млн кубически метра.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)