Днес “Булгаргаз” ще обяви търгове за доставка на втечнен природен газ за ноември, декември, за цялата 2023 г. и дългосрочен от 2024 г. до 2034 г. Това заяви изпълнителният директор на „Булгаргаз“ Деница Златева на брифинг в енергийното министерство.
Тя подчерта, че целта е да участват възможно най-много компании, за да се постигнат най-добрите ценови равнища.
По думите ѝ се планира и участие в годишния търг за 2023 г. за слотове и капацитет за регазификация на терминала в Ревитуса,
Гърция.
“Той вероятно ще се проведе през октомври. Паралелно с това водим разговори за осигуряване на допълнителни слотове за 2023 г. и на терминалите за втечнен природен газ в Турция”, добави Златева.
Тя обясни, че търговете ще бъдат на няколко етапа.
“За разлика от предишни процедури, в които нямаше ясно разписани условия, етапи и прозрачно дефинирани критерии за оценка търговете, които днес обявяваме ще преминат през няколко етапа. Има и предварителен подбор на кандидатите, като тук всички заинтересовани лица, търговци, които желаят да участват в тръжните процедури, трябва да подадат писмо за намерение до “Булгаргаз”, като изпълнят изискванията, които сме посочили в тръжната документация”, добави Златева.
Тя обясни, че трябва да е ясна собствеността на компанията да нямат никакви търговски ограничения, да има надеждност по
отношение на обслужващите банки и добра репутация, както и да притежават достатъчен опит в доставките на втечнен природен
газ.
„Булгаргаз” разполага вече с капацитет 10 600 000 MWh годишно на строящия се терминал в Александруполис за период от 10 години.
"Това, което днес обявяваме е голяма стъпка в процеса на диверсификация. През октомври цената на газа е сравнително по-ниска от тази за септември, именно чрез процедурите, които направихме", заяви енергийният министър Росен Христов.
Той обясни, че служебното правителство е фокусирано да осигури доставки на газ минимум до края на отоплителния сезон, а в
идеалния вариант до края на 2023 г.
Колкото до дългосрочния договор за доставка на LNG газ Христов уточни, че сега се стартира процедура, която ще отнеме около 6 месеца и решението за избора на доставчика/доставчиците по тази процедура ще е на следващото редовно правителство. Според него в момента се водят разговори и в Баку имат готовност за доставка на допълнителни количества газ от Азербайджан извън тези по дългосрочния договор, който е за 1 милиард куб. м годишно. По думите му става дума за още 200-300 млн. куб. м.
Христов коментира темата дали обявяването на тези търгове означават, че страната ни спира опитите да си осигури руски газ. Според него за момента няма напредък в преговорите с "Газпром", но и че руският газов монополист не е затворена страница. Енергийният министър уточни, че ако всички преговори за доставка на газ, които се водят в момента, приключат успешно, то страната ни ще разполага с между 50% и 100% повече синьо гориво, отколкото са ни необходими, а Булгаргаз ще получи възможност да търгува със съседните страни и да печели от излишните количества.
Деница Златева уточни, че интерес за доставка на тръбен газ у нас са декларирали и турски компании и че предстои да бъдат организирани и търгове за този
Междувременно независимият преносен оператор „Ай Си Джи Би“ АД (ICGB), който отговаря за търговската експлоатация на интерконектора Гърция-България, обяви, че ще предлага на търгове свободния капацитет по тръбата считано от 1 октомври 2022 г.
Междусистемната газова връзка започва работа с общ капацитет от 3 млрд. м3/г. Около половината – 1,57 млрд. м3/г., вече са резервирани по дългосрочни споразумения, достигащи до 25 години. Останалият наличен капацитет ще бъде предлаган чрез търгове на две от водещите платформи за резервация на капацитет – PRISMA и RBP. ICGB вече е подписала договори с тях и е регистрирана като оператор на преносна система.
Всички търгове ще се провеждат съгласно Тръжния календар на Европейската мрежа на операторите на преносни системи (ЕМОПС), както следва:
За точката на междусистемно свързване на ICGB с DESFA и Трансадриатическия газопровод (TAP) в Комотини, ICGB ще предлага следните продукти през PRISMA:
• Входен твърд капацитет (в права посока)
• Изходен прекъсваем капацитет (в обратна посока)
За точката на междусистемно свързване в Стара Загора между мрежата на „Булгартрансгаз“ и газопровода IGB, ICGB ще предлага следните продукти през RBP:
• Изходен твърд капацитет (в права посока)
• Входен прекъсваем капацитет (в обратна посока)
При активен пазарен интерес към резервиране на наличния капацитет на газопровода, продължаващата война в Украйна и решимостта на Европа да ограничи изцяло доставките на руски газ в бъдеще, се очаква общият капацитет на IGB да се увеличи, достигайки до 5 млрд. куб. м/г.
Това може да се постигне чрез изграждане на компресорна станция в Комотини, Гърция. Такъв план вече е получил одобрение от гръцкия национален преносен оператор DESFA и се очаква да бъде станцията да бъде завършена едновременно с въвеждането в експлоатация на терминала за втечнен природен газ (LNG) край гръцкия град Александруполис. LNG терминалът се разработва в голяма синергия с IGB. Заедно, двата енергийни инфраструктурни проекта ще формират изцяло нов, сигурен маршрут за енергийни доставки за региона на Югоизточна Европа и Западните Балкани.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-580
1
20.09 2022 в 13:27
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара