От 6.8-милионното население на България през третото тримесечие на 2022 г. работят 2.28 милиона. Броят на работещите намалява с 32 хил. (1.4%) през юли, август и септември спрямо юни 2022 г. - показват предварителни данни на Националния статистически институт, публикувани днес.
След строителния бум и сериозния ръст на работещите в сферата на недвижимите имоти там започват да освобождават хора. Най-голямото намаление на наетите е традиционното след летния сезон - в "Хотелиерство и ресторантьорство" (със 17%), но веднага след това е икономическата дейност "Операции с недвижими имоти" - с 2.2%. Със същия процент се свива "Култура, спорт и развлечения".
Все пак на годишна база увеличението при брокерите на недвижими имоти остава значително - с 8.1% за периода септември 2021-септември 2022 г.
Най-голямото увеличение на персонала през последното тримесечие е в „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ - с 1.1% и „Образование“ - с 1%.
Най-много хора работят в преработващата промишленост (20.5%) и в търговията и в ремонта на автомобили и мотоциклети (16.7%).
На годишна база (септември 2022 – септември 2021 г.) работещите намаляват с 5.3 хил. (0.2%). Най-голямото намаление е в „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети“ - със 7.3 хил., „Преработваща промишленост“ - със 7.1 хил., и „Строителство“ - с 5.0 хил. Най-голямото увеличение е в „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ - с 6.8 хил., и в „Административни и спомагателни дейности“ - с 5.4 хиляди.
В процентно изражение намалението е най-значително в строителството - с 3.9%, хотелиерството и ресторантьорството - с 2.6%, и в производството и разпределението на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ - с 2.4%. Най-голямото увеличение е регистрирано в „Операции с недвижими имоти“ - с 8.1%, и „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ - с 6.1%.
Заплати
Средната брутна заплата за третото тримесечие е 1 743 лв. и нараства спрямо второто с 0.8%. Икономическите дейности с най-голямото увеличение са „Селско, горско и рибно стопанство“ - със 7.8%, „Държавно управление; държавно обществено осигуряване“ - със 7.3%, и „Култура, спорт и развлечения“ - с 6.1%. Най-голямо намаление на заплатите - със 7.5%, е регистрирано в дейност „Финансови и застрахователни дейности“ и в „Добивна промишленост“ - със 7.3%.
На годишна база средната заплата нараства с 14.7%, най-много в „Селско, горско и рибно стопанство“ - със 17.8%, „Държавно управление; държавно обществено осигуряване“ и „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети“ - с по 17.3%.
Най-високите заплати през третото тримесечие са в:
- „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далеко-съобщения“ - 4 191 лева;
- „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ - 2 554 лева;
- „Финансови и застрахователни дейности“ - 2 533 лева.
Най-ниските са в хотелите и ресторантите (1 069 лева); „Други дейности“ (1 184 лева) и „Доставяне на води; канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване“ - 1 286 лева.
Спрямо същия период на предходната година средната месечна работна заплата през третото тримесечие на 2022 г. в обществения сектор нараства с 12.5%, а в частния - с 15.4%.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)