Депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов публикува справка от Агенцията по вписванията за имотните сделки в страната.
Справката показва, че при сделки масово имотите се вписват по данъчна оценка, а тази практика при сделка без кредит е в пъти по голяма. Средно за София разликата между стойността на сделката и данъчната оценка е 105 000 при сделка без ипотека и 226 000 при сделки с ипотека. Средно 0 120 хил. лева. Във Варна цифрите са съответно 123 000 срещу 350 000.
Не всяко укриване на данъци при имотни сделки е пране на пари, и не всяко плащане с налични средства "на данъчна оценка" е закононарушение, но е индикация за риск от такова, уточнява депутатът.
Но има и друг тревожен момент: тези явления влияят и на имотния пазар - ако напр. има изпиране на левове преди да влезе еврото, това надува цените на имотите, пише Божанов.
Публикуване пълният текст на Божидар Божанов:
В отговор на поискана от мен справка, Агенция по вписванията ми предостави изключително интересни данни за имотните сделки в страната. Ето няколко числа за София и Варна, като градове с активен пазар:
Само 30% от имотните сделки в София са с ипотека, т.е. останалите 70% са с налични пари. Във Варна 18% са с ипотека и 82% без.
При сделките с ипотека, 11% са "на данъчна оценка", т.е. данъчната оценка и обявената стойност съвпадат или се разминават с до 5 хил. лв.
При сделките без ипотека, 33% са "на данъчна оценка".
Във Варна при тези числа има още повече разминаване - 5% са на данъчна оценка, когато са с ипотека, и 40% - без ипотека.
Т.е. когато сделката не минава през банка, е 3 пъти по-вероятно някой да даде едни пари без да декларира това пред агенцията. Тези пари може на теория може да са по банков път, а целта да е "просто" спестяване на данъка, но има вероятно и да са просто в кеш, и с неясен произход (поради което да се избягва минаването през банковата система).
Напълно закономерно, средната разлика между стойността на сделката и данъчната оценка е: 105 000 при сделки без ипотека и 226 000 при сделки с ипотека. Т.е. тези 120 хиляди средно на сделка са скритите пари. Във Варна числата са 123 000 срещу 350 000.
Интересно би било да се види и кои са банките, които допускат сделки на данъчна оценка, защото подозирам, че ще има концентрация.
Видно е от тези данни, че укриването на данъци и евентуално прането на пари е много по-вероятно, когато не се мине през проверките на банките.
Именно заради нуждата от установяване на пране на пари, през 2022 г. добавихме допълнителните полета в Имотния регистър, за да може горната справка да бъде възможна и съответно да се идентифицира потенциално пране на пари. Не всяко укриване на данъци при имотни сделки е пране на пари, и не всяко плащане с налични средства "на данъчна оценка" е закононарушение, но е индикация за риск от такова.
Тези явления влияят и на имотния пазар - ако напр. има изпиране на левове преди да влезе еврото, това надува цените на имотите.
Трябва мерките срещу това да бъдат обсъдени задълбочено в следващия парламент, за да се прецени кой да прави допълнителните проверки за произход на средства и риск от пране на пари, когато банките не участват в сделката (какъвто изглежда е по-масовият случай). Дали това да са съдиите по вписванията, нотариусите, НАП, или всеки да прави част от нещата в рамките на своята компетентност.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)