Ексклузивно Шести провал в избора на председател на НС: ДБ не участва в гласуването за Силви Кирилов, Божанков пак против

11% ръст на генерираните приходи за бюджета отчете игралната индустрия

Водещи експерти изнесоха актуални данни за сектора на Балканското изложение на игралната и развлекателната индустрия BEGE 2024

Милена Великова 27 ноември 2024 в 14:58 249 0

Ангел Ирибозов

Снимка BEGE 2024

Ангел Ирибозов, председател на Управителния съвет на Асоциацията на игралната индустрия в България

Приходите, генерирани от игралната индустрия в Държавния бюджет за 2023 г., са в размер на 362 млн. лв., което е с 11 % повече от 2022 г. (327 млн. лв.), а за деветмесечния отчетен период от 01.01.2024 г. до 30.09.2024 г. са внесени близо 380 млн. лева, което определя относително стабилно и нарастващо ниво на данъчните приходи в хазната.

Данните представи председателят на Управителния съвет на Асоциацията на игралната индустрия в България Ангел Ирибозов на пресконференцията по повод откриването на 15-ото юбилейно издание на Балканското изложение на игралната и развлекателната индустрия (BEGE) днес в Интер Експо Център.

Събитието събира над 80 изложители и повече от 6000 посетители от 60 държави, които са в България, за да представят иновации, да обменят идеи и да създадат нови партньорски контакти. Слоганът на BEGE тази година е Proximity to Business, който отразява визията за сближаване на иновациите, бизнеса и успеха в сектора.

“Игралната индустрия у нас оказва значително въздействие върху икономиката, спомага за напредъка на различни икономически сектори, стимулира инвестициите в инфраструктурата и утвърждава България като перспективен пазар за растеж и иновации за международни компании”, отбеляза още Ангел Ирибозов в приветствието си към гостите на най-голямото изложение в Централна и Източна Европа.

Балканско изложение на игралната и развлекателната индустрия BEGE 2024, снимка: OFFNews

Той изтъкна, че индустрията в България не просто следва световните иновации – тя участва в създаването на не малка част от тях, а българските компании са водещи в разработването на тези технологии, като по този начин привличат инвестиции и партньори от цял свят.

Игралната индустрия преминава през период, изпълнен с предизвикателства поради многобройните регулаторни промени, които настъпиха не само в България, но и по целия свят. Браншът е изправен пред все повече сложни казуси както в политически план на национално ниво, така и в контекста на глобалните геополитически размествания, коментира Ирибозов.

Кирино Манчини, съдружник, Tonucci & Partners и Президент, IMGL, който също взе участие в пресконференцията, обърна акцентира върху за ограниченията на рекламата в сектора.

„Много малко са държавите, открили вярната рецепта за регулиране на рекламата. За да се развива индустрията в правилна посока, трябва да има балансиран подход, балансиран набор от инструменти, защото говорим за бизнес, който е легален“, изтъкна Манчини.

BEGE 2024, снимка: OFFNews

Според Йорг Хофман, съдружник, Melchers Law Firm, от своя страна регулациите винаги ще се развиват в посока на интереса на потребителите. "С оглед на факта, че съществува черен пазар, трябва да се борим с него именно чрез регулациите“, подчерта той.

Темата за засилените регулации, както и ролята на новите технологии като изкуствен интелект, добавена и виртуална реалност за подобряване на потребителското изживяване ще бъдат допълнително обсъдени и в рамките на Източноевропейска конференция на игралната индустрия (EEGS), която тече паралелно с изложението.

Директорът на дирекция „Надзор върху хазарта и хазартните дейности“ към НАП, Александър Попов подчерта ролята на редовната комуникация на регулатора с бранша, която стои в основата на един по-стабилен и по-добре функциониращ сектор на икономиката.

„Дигитализацията на сектора в България безспорно прави пазара все по-динамичен, което покачва изискванията за контрол и проследяване на дейността на компаниите, опериращи у нас. Ключов фактор за устойчиво развитие на бранша е и предвидимостта в законодателството, съчетана с диалогичност и прозрачност сред заинтересованите страни“, подчерта Попов.

Балканско изложение на игралната и развлекателната индустрия, снимка: BEGE 2024

При откриването на EEGS Роси МакКий, съосновател, „Телематик Интерактив България“ АД, почетен председател, АИИБ и основател, Фондация „Отговорна игра“ подчерта важността на сътрудничеството и диалога между бранша, регулаторите и социалните организации и обърна внимание на отговорността, която имат операторите към отговорната игра.

Изложението показва възходящото развитие на сектора, който в последните години осигурява работни места за висококвалифицирани кадри като инженери, математици и специалисти в областта на технологиите и маркетинга.

BEGE 2024 продължава и утре с представяне на най-новите тенденции в индустрията и дава платформа за изява на новатори и млади предприемачи чрез инициативи като Gaming Startup Challenge 6.0.

BEGE не само демонстрира значимостта на игралната индустрия в България, но и доказва, че страната ни има потенциала да бъде лидер в технологичния напредък и иновациите в региона и извън него.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Божанков заговори за връзка между Силви Кирилов и ''фиктивния баща'' на детето на Мис Бикини в Барселонагейт (видео)