Казахстан се отказва почти напълно от транзита на петрола си през територията на Русия.
Средноазиатската държава вече ще изнася черното си злато основно през Азербайджан. Сега обаче Астана обяви, че количествата по маршрута Баку - Тбилиси - Джейхан, ще бъдат увеличени 13 пъти. Това автоматично означава 80% намаление на петрола, транзитиран през тръбопроводите на Руската федерация и съответно рязко намаляване на доларовите постъпления на Кремъл за продължаващата трета година пълномащабна война в Украйна.
Според международни анализатори подобен ход на Казахстан е изключително тежък удар срещу руските интереси. Въпреки че Астана и Москва са партньори във военния съюз ОДКБ, централноазиатската държава не подкрепи агресията на Путин в Украйна и се опитва да води независима външна политика, разчитайки на политическа подкрепа от страна на Китай, а също така и на САЩ, които имат сериозни инвестиции в местния енергиен сектор.
Новината за преориентацията от догодина бе обявена от министъра на енергетиката на Казахстан Алмасадам Саткалиев в парламента на страната.
По думите му страната му тепърва ще увеличи производството, а Азербайджан е заинтересован и от постепенното увеличаване на доставките през Каспийско море, което позволява да се изключи Русия като посредник.
В момента над 80% от износа на петрол от Казахстан преминава през руска територия. През тази година 55,4 млн. тона ще бъдат доставени по тръбопровода на Каспийския тръбопроводен консорциум (КТК), а други 8,6 млн. тона - по маршрута Атирау-Самара. Ако плановете се осъществят успешно, делът на експорта през РФ ще намалее с около две трети.
Агенция Bloomberg спекулира, че Казахстан ще се превърне в главоболие за организацията на страните износителки на петрол ОПЕК+ през следващата година, тъй като ще се опита да увеличи износа на фона на сериозните инвестиции в добива през предходните години. Картелът и неговите съюзници редовно се сблъскват с подобен проблем, като през последните години в ролята на вътрешни врагове бяха Алжир, Ирак и Обединените арабски емирства.
Цената на януарските фючърси за барел суров петрол тип „Брент“ тази сутрин бе около 72,4 долара. Котировките сериозно се понижиха поради възможността за сключване на споразумение за прекратяване на огъня между Израел и Ливан, което би намалило напрежението в Близкия изток.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-4200
7
26.11 2024 в 21:26
Бантускотска работа. Тиква и всякакъв друг селскостопански инвентар избират да ги управляват.
турцизираха и циганизираха държавата, а да седнеш им обясняваш колко са кухи...
-4200
6
26.11 2024 в 21:23
хахахахахахахахахахахаха.
„Заместник-председателят на руския парламент Петър Толстой обвини Казахстан в русофобия и каза, че казахските градове са руски.
Толстой заяви, че ако Москва не уреди въпроса с Украйна, ще се сблъска с проблеми с Казахстан, Армения и други страни около Русия."
6 months ago
55
5
26.11 2024 в 20:43
710
4
26.11 2024 в 20:31
-4200
3
26.11 2024 в 20:07
"Коментар" на пропаднала БГ журналя. Казахстан си прави от години каквото си поиска бе алооооооу!
Най-общо казано Китай са зад тях по очевидни причини.
Първо си затегнаха контрола на границите с русия.
После част от руснаците бяха изритани от държавата.
Отказаха участие в БРИКС. Отказаха да продават нефт/газ с посредник путлеристите.
October 18, 2024 Russia bans fruit and veg from Kazakhstan after country refuses to join BRICS
-4774
2
26.11 2024 в 19:54
-4774
1
26.11 2024 в 19:46
Последни коментари
ПР
Готово е решението за приемането ни в Шенген
Зла свекърва
Борисов: Оттеглям кандидатурата си за премиер, ще върна мандата веднага
Владè
Георги Лозанов: Заживяваме в обратна дискриминация и диктат на малцинствата
Владè
Съдът разреши да бъде издадена Европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев (допълнена)
мнение от IP
Борисов: Оттеглям кандидатурата си за премиер, ще върна мандата веднага