САЩ отново стъпи на световния връх в женския футбол

OFFNews 07 юли 2019 в 21:47 1757 0

Отборът на САЩ оправда напълно предварителните прогнози и отново спечели титлата на световното първенство за жени, което се проведе във Франция.

Във финала в Лион американките победиха Холандия с 2:0. Попаденията отбелязаха вездесъщата Меган Рапино (61-дузпа) и Роуз Лавел (69). По този начин тимът защити титлата си от 2015 г., като това е рекорден 4-и трофей в 8-те издания на състезанието.

САЩ заслужено се поздрави с победата, след като беше по-добрият отбор през почти целия мач. Първата опасност в двубоя дойде в 28-ата минута, когато след корнер Джули Ерц отправи опасен удар, но Сари ван Веенендаал го отрази. Последваха силни минути за САЩ.

В 38-ата холандската вратарка трябваше да избие изстрел с глава на Саманта Мюис, а секунди след това и гредата й помогна. В 40-ата минута и американската звезда Алекс Морган пропусна.

През втората част САЩ също започна по-добре и така се стигна до 59-ата минута, когато Стефани ван дер Грагт фаулира Морган с високо вдигнат крак в единоборство помежду им в наказателното поле на Холандия.

Съдийката Стефани Фрапар се консултира с ВАР и посочи бялата точка. Зад топката застана Рапино, която превърна дузпата в гол. “Лалетата” се вдигнаха на щурм, който обаче беше твърде кратък и още в 69-ата минута техният съперник удвои своя аванс чрез Лавел, която се разписа след самостоятелна акция.

До края на срещата американките запазиха своята преднина и така след последния съдийски сигнал вдигнаха за четвърти път трофея след 1991 г., 1999 г. и 2015 г.

Бронзовите медали отидоха при Швеция, която вчера победи Англия с 2:1 в малкия финал. Рапино получи Златната топка и Златната обувка на турнира заради шестте си гола в него, а Ван Веенендаал грабна Златната ръкавица.