Полският външен министър Витолд Вашчиковски поиска ръководството на Европейската комисия да подаде оставка, след като не е успяла да запази единството на ЕС.
По думите му някои от правомощията на ЕК трябва да се прехвърлят на Европейския съвет, който разполага с демократичен мандат.
Дали това ръководство на ЕК, което само преди месец призоваваше политиците да не се вслушват в избирателите си, има право да продължи да функционира и да управлява Европа. Според нас - не, подчерта Вашчиковски. Тогава председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер заяви, че някои държавни глави от съюза слушат само избирателите си и не развиват "общо европейско чувство".
Според него с управлението на Европа трябва да се заемат нови политици, нови комисари.
В политиката, когато даден политически проект се провали - в случая политическият проект за запазване на европейското единство - обикновено трябва или да се променят правилата на играта, или да се даде шанс на други политици да подобрят проекта, допълни той.
Управляващата евроскептична партия "Право и справедливост" отдавна е в конфликт с Брюксел по редица въпроси като конституционния съд и миграционната политика.
Както
и
по
време
на
имигрантската
криза
така
и
сега,
Вишеградската
четворка
е
много
по-адекватна
от
основателките
на
ЕС.
Затова
и
реакцията
на
тези
страни
на
Брекзита
е
много
умерена
и
логична.
За
разлика
от
паническия
страх
на
"елита".
Нашият
проблем
е,
че
те
ни
поканиха,
но
Боко
побърза
да
докладва
на
баба
Меркел
каква
са
говорили
и
втора
покана
няма
да
има.
Тезии
страни
ще
имат
лидерска
позиция
в
Европа
или
просто
ЕС
ще
се
рзцепи
на
нови
и
стари
членки.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!