Брюксел заплаши Румъния, че може да спре одобрените средства от еврофондовете за страната заради приетите от правителството промени в закона в полза на корупцията.
Това обяви зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс по време на извънредна дискусия по темата в Европарламента.
"Преди седмица отчетохме напредъка на страната за последните 10 години по механизма за сътрудничество и проверка – той е забележителен. Румъния е в последната отсечка от дълъг маратон в утвърждаването на необратимостта на върховенството на закона. Това, което виждаме в последните дни, е тревожно. Новото законодателство е отстъпление от напредъка, постигнат в последните 10 години. Призовавам настоятелно правителството да преразгледа законовите промени", посочи Тимерманс.
"Румънците, както всички в Европа, заслужават власт, която се бори с корупцията, за да я изкорени. Призовавам правителството да не се отклонява от пътя и да успеем да приключим с механизма", подчерта зам.-председателят на ЕК.
Румънското правителство прие на вечерно заседание промени в Наказателния кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс, с които се декриминализират корупционни престъпления в полза на политици, като наредбата влиза в сила, без да минава за разглеждане в парламента.
Една от основните промени е, че за злоупотреба със служебно положение ще се смятат само случаите, в които щетата е по-голяма от 200 000 леи (44 000 евро). Според друга промяна дела по сигнал за нарушение могат да бъдат започвани, само ако сигналът е подаден не по-късно от шест месеца след престъплението.
Десетки хиляди румънци протестират от две седмици заради промените, като напрежението се увеличи след официалното приемане на наредбата.
В извънредния дебат за ситуацията в Румъния евродепутатите изразиха притеснението си от случващото се в страната и подчертаха, че румънското правителство не чува възраженията на гражданите.
От ЕНП заявиха, че членството в ЕС не се изразява само в получаване на европари, а и в приемането и прилагането на европейски ценности.
"Въпреки че е суверенно, румънското правителство не може да прави, каквото му хрумне. Ако правителството не следва волята на народа, то не е демократично", заявиха евродепутатите.
Групата на социалистите и демократите допълниха, че са поставени под въпрос основни принципи и затова ЕП трябва да вземе отношение.
Либералите от АЛДЕ обаче подчертаха, че ЕК се намесва за отмяна на взето по законен начин решение.
Безпокойство за случващото се в Румъния изразиха в съвместно изявление САЩ, Канада, Германия, Франция, Белгия и Холандия. Те обявиха, че приетите промени може да подкопаят успехите на Букурещ в борбата с корупцията и да поставят под въпрос международните ѝ партньорства.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
10372
2
02.02 2017 в 17:43
12212
1
02.02 2017 в 15:50
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара