Без Закона за училищното и предучилищното образование цялостната реформа в образованието ще се измести минимум с четири години, заяви зам.-министърът на образованието Милена Дамянова пред "Фокус".
Проектозаконът няма да бъде приет, тъй като депутатите няма да успеят да го гласуват докрай, преди това Народно събрание да се разпусне.
Проектозаконът предизвика полемика и протести - той предвиждаше задължително образование за децата още от 4-годишна възраст; нова структура на образованието; нови стандарти, програми и учебници; финансиране за частните училища и детски градини; премахване на "математическа гимназия" от имената на математическите училища с прием след IV клас; закриване на помощните и болничните училища; отпадане на ограничението от 3 варианта на учебник по предмет за клас.
"Този закон се готви доста дълго време наистина с участието на изключително много родители, учители, неправителствения сектор – всички хора, които имат отношение към образованието", каза Дамянова.
С този закон щяха да бъдат утвърдени и новите учебни програми, които вече са почти готови.
"Това са програми, които променят изцяло философията на съдържанието, като го насочват към формиране на практически умения на учениците, а не на енциклопедични знания. Тези програми ще гарантират условия за учениците те да се научат да мислят, да анализират, да обобщават информация, т.е. ще повишат тяхната функционална грамотност", посочи Милена Дамянова.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
07.03 2013 в 17:28
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград