
По-възрастните от нас помнят меко-дрезгавия глас на Тодор Колев и неговия реторичен въпрос „Как ще ги стигнем американците, че и надминем, кога?“. Е, чрез епидемията от КОВИД-19 вече го постигнахме.
Последните месеци всички медии тиражират всевъзможни данни за заболеваемост и смъртност от новия вирус – в абсолютни стойности, в дялови пропорции по едни или други показатели, като въпросът е „къде сме ние?“. Тези изобилни данни затрудняват разбирането, защото всеки от предлаганите количествени резултати е продукт от съчетанието на много фактори – заболеваемостта зависи от масовите културни модели, от гъстотата на населението, от правителствената политика, от работата на множество институции и т.н. На свой ред смъртността зависи от възрастовата структура на населението, от неговия общ здравен статус, от качеството на здравната система и много други фактори. Поради това, в зависимост от избрания критерий, страните изглеждат различно – например, заболеваемостта в Испания е по-малка от тази в Швеция, обаче със смъртността положението е обратното. И можем да правим произволни спекулации, избирайки данните, които ни изнасят. Но все пак, измежду всичко това, изключително важно е да имаме представа за способността на здравната система да помогне да оживее онзи, който е имал мал-шанс да срещне вируса. Между заразяването и „преминаването в един по-добър свят“ стои именно националната здравна система на всяко общество. А точно за нея не знаем нищо в сравнителен план.
Заради това доц. Калоян Харалампиев от Асоциация за социални изследвания и приложни изследователски практики (https://sites.google.com/site/wwwasiarporg) направи изчисление тъкмо на отношението между регистрирана заболеваемост, доказана с тест, и регистрирана смъртност, въз основа на публично достъпните данни от Johns Hopkins University (JHU) https://github.com/owid/covid-19-data/blob/master/public/data/owid-covid-data.xlsx. Ето какво казват получените резултати:
Самият факт, че има страна (Йемен), в която всеки трети умира, е поразяващ (Таблица 1). Но не е повод за радост, че сме доста далече оттам в прекия и преносен смисъл на думата. Впечатляващ също е фактът, че мнозинството от страните варират в диапазон от 5% до 0,5% процента, което няма как да е организмичен ефект. Делът на починалите измежду, доказано с тест, заразените е пряк ефект от различията – дори над 10 пъти – на качеството на здравните системи на отделните страни. Между първите 10 по катастрофално качество няма европейска страна. Но в следващите десет се явяваме ние – на 17-та позиция. Веднага след нас – на 18-та позиция, е Босна и Херцеговина – страна, в която е все още проблематично дали има национална държава. На 20-та позиция е Италия с нейното пословично лошо здравеопазване. С други думи, почти цяла Африка е преди нас по резултатност на здравеопазването в настоящия случай...
И понеже представените тук данни са сумарни за целия период до средата на декември трябва да отбележим изрично, че според данните от друг публичен източник „Coronavirus (COVID-19) dashboard“ (https://covidly.com), въпреки промяната в броя на регистрирано заболелите през различните периоди на разпространение на епидемията, отношението на смъртност към регистрираната заболеваемост постоянства (Фиг. 4). С други думи, може и здравната система у нас да е научила някакви уроци, но наученото не е подобрило резултатността от работата на системата.
Разбира се, като българи, дължим поклон доземи на нашите лекари и всички други медицински работници, на които често пъти се налага с трици не да ловят маймуни, а да спасяват животите на нашите близки и всички изпаднали в нужда! Когато говорим за качеството на здравеопазването не визираме тях, а работата на системата, която е политико-икономически въпрос (на първо място).
Последна уговорка. Като социални изследователи знаем много добре, че има голям методологически проблем с начина на отчитане на случаите, защото в различните страни има различни практики. Но това е общ проблем при всички международни сравнителни изследвания. За нас остава избора дали изобщо да използваме статистически данни, за да се ориентираме в ситуацията, или да се откажем изобщо от този инструмент в провеждането на публични политики, заради методологическия проблем.
Данни:
∙ данните са към 28.12.2020 г.;
∙ данните за потвърдените случай са за 189 държави, а за умрелите – за 174 държави.
Таблица 1. Ранглиста на всички 174 държави и 7 агрегата.
Тъй като Йемен е извънреден случай, трябва да се види типичното:
Ето и резултатите само на държавите от Европа и агрегатите, като само държавите са с рангове:
Тази ранглиста може да се представи като онагледяваща графика, като България отново е в червено, а агрегатите са в зелено.
Източник: https://covidly.com/graph?country=Bulgaria#mortality
За контакти:
Доц. Калоян Харалампиев – [email protected]
Проф. Георги Димитров – [email protected]
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2000
1
11.01 2021 в 15:37
Уловката е, че JHU (както и всички останали, които изготвят такива класации) използват официални данни. Въпросът е, кой може да гарантира за достоверността на данните от Африка, Южна Америка и т.н.? Първо нямат пари да тестват, второ и там информация се потулва или манипулира в зависимост от интересите на управляващите. Така че нека се фокусираме върху Европа и да не създаваме апокалиптични сценарии.
Здравеопазването е много зле - вярно.
Никой не знае как да се справи със ситуацията (не само у нас)- вярно.
И теорията на конспирацията цъфти.
Последни коментари
Джендо Джедев
Руският върховен съд призна ЛГТБ движението за екстремистко и го забрани
Джендо Джедев
Руски панаири на срещата на ОССЕ в Скопие
Зара
Ремонтът на ПАВЕЦ Чаира ще струва общо 40 млн. евро
БотоксПутю
Ремонтът на ПАВЕЦ Чаира ще струва общо 40 млн. евро
Kilca
Руският върховен съд призна ЛГТБ движението за екстремистко и го забрани