С кончината на Христо Явашев си отиде едно от малкото световноизвестни имена и със сигурност най-значимият в историята на изобразителното изкуство българин.
За някои хора може би неразбираем, за други странен – за стотици милиони гениален. Славата на Кристо не беше плод на пазарни манипулации, каквито са масови в арт средите. Той продаваше своите творби самостоятелно и независимо от всички. Дотам, че икономическият му модел се изучава в Харвард.
Нито пък беше измислица на критици парвенюта, които се чудят как да си оправдаят заплатите и да са интересни. Той прекрояваше географията и използваше за платно планински вериги и езера.
Талантът му трудно можеше да бъде разбран по снимки и преразкази. Все едно някой да ви обяснява на теория картините на Винсент ван Гог или да гледате вулкана Фуджи на снимка. Затова критиката към него и изкуството му идваше предимно от хора, които не са били там, за да го видят, докоснат и почувстват.
Да ходят по вода и да изпитат паралелната реалност на чистия релеф, на реките и планините от цветове.
Кристо беше феномен, какъвто се ражда веднъж на поколение. И ние сме имали късмета той да се роди в България. Но не и да принадлежи на нея. Няма как артист и личност от световна величина да остане затворен в рамките на една малка държава. Или ще е наш. Или ще е на всички. Или ще е велик. Или ще е малък.
Що за провинциално мислене би отрекло Кристо и неговото дело – приети по целия цивилизован свят – „Защото избяга от България“. „Защото никога не се завърна тук“. „Защото не е достатъчно българин!“
А нима някой артист, спортист или учен остана да живее в България и постигна нещо повече от местна популярност? Нима покори света от пиедестала на комунистическите наследници и помпозните бездарници, окупирали българските научни, културни и спортни среди?
Нима Асен Пейков, Цветан Тодоров, Юлия Кръстева, Джон Атанасов, Димитър Бербатов, Калоян Махлянов, Райна Кабаиванска, Васко Василев и редица други не са постигнали своите най-големи успехи именно зад граница? Защо тях ги обичаме, а Кристо отричаме?
Това не е обида към огромния брой надарени българи, решили да се развиват в родината си. Това е констатация на факта, че в България няма подходящата културна, научна и спортна среда, която да развива талантите ни.
Защото държавниците, мениджърите и чичко-паричковците у нас в своето болшинство са некадърни, алчни и прости. А обществото не изостава много зад тях.
Една птичка пролет не прави. Един артист култура не прави.
Колко надарени деца и младежи бяха опропастени от нас. От всички нас. Ние си избрахме, - или решихме да се въздържим от гласуване, измивайки си ръцете като Пилат Понтийски - тези профани в парламента.
Ние мързелуваме и пощипкваме бюджетчета, бонусчета, продажбички и субсидийки в министерствата, университетите, галериите, промоутърските агенции, медиите и бизнесите, без да правим нищо смислено.
Хайде, хайде, много добре знаете за какво говоря. Признайте го пред себе си поне, никой няма да чуе предателския глас в главата ви.
И в тази среда вините Кристо, че не е искал да се върне? В средата, която доскоро беше контролирана от същите комунисти, заради които някога е избягал, и чиито духовни наследници поеха юздите на културата ни?
Ако като нация, политическа класа и културен елит имаме поне малко доблест и акъл – ще си посипем главите с пепел и ще приемем Христо Явашев – Кристо след смъртта му като сетен знак на почит и признание.
Не говоря за министерска реч, паметна плоча или дори статуя, които ще бъдат забравени или най-много ще се превърнат в местен градски ориентир. „Среща в пет при Кристо...“ Неговото име трябва да вдъхновява с творчеството му, да напомня за личността му и да докаже, че чистият талант рано или късно триумфира.
Затова аз и стотици други души призоваваме Националната художествена академия – мястото, където Кристо е получил своето образование – да носи и неговото име. За да знаят младите български творци откъде са тръгнали и докъде могат да стигнат.
Всички е възможно с малко талант, много труд и правилната обществена среда.
П.П. Включете се в подписката за преименуването на НХА в памет на Христо Явашев-Кристо.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
10372
9
08.06 2020 в 18:42
11769
8
08.06 2020 в 17:55
3232
7
08.06 2020 в 17:32
Да кръстят нЕкоя крайна улица в Габрово на негово име! Не че и за Габрово е направил нещо.
25665
6
08.06 2020 в 17:02
Буквално с твоя коментар се аргументира, че НХА не е допринесла с нищо за късната му кариера, в този ред на мисли това е много глупава идея.
Кръстете галерия за модерно изкуство или нещо подобно, но НХА.....
12054
5
08.06 2020 в 15:45
11978
4
08.06 2020 в 15:09
Като художник този човек е трагичен. Да, гений на продаването на околното пространство. Не случайно с екипът му наричат "картини" снимките, които правят на инсталациите си. И ги продавали за 250 хиляди, 500 хиляди, 1.5 милиона ... Трябва да си гений наистина, за да може да продадеш снимка от въздуха на някаква инсталация за милион и нещо. Шапка долу.
И друго, интересно ми е как той би реагирал на такава идея, сигурно (още си е цял човека) ще се обърне в гроба. Той ненавиждаше страната.
Силви Вертан е друго, тя дойде, изнасяше концерти, пя облаче ле бяло. Явашев не искаш е и да стъпи тук. Та той ни плюе, а ние си наричаме художествената академия на него.
11110
3
08.06 2020 в 14:52
4040
2
08.06 2020 в 14:42
6774
1
08.06 2020 в 14:38
Ти да видиш, защо досега Владимир Димитров - Майстора не е бил достоен да бъде име на НХА..
Щото не е учил в нея..
За даскалите-рисувачи в нея явно няма значение, че по неговото време и НХА я е нямало..
П.П. - и що ли в Харвард не изучават художествения му талант, а "икономическия" му? Щото в НХА се е учил да рисува, а като художник с опаковането и дизайна го е развила Жан-Клод.
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир