Балонът, от който скочиха парашутисти и единият загина, няма никакви документи и е без регистрация.
Това каза на брифинг в Русе главният директор на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ Анелия Маринова във връзка с инцидента с парашутисти между ботевградските села Литаково и Новачене.
Балонът е собственост на физическо лице, няма летателна годност, а пилотът не е лицензиран.
По-рано днес директорът на пресцентъра на МВР Митко Димитров съобщи, че двама са парашутистите, които са претърпели произшествие след скока от балон с топъл въздух в Софийска област. Единият е загинал на място. Вторият паднал е транспортиран към УМБАЛ “Св. Анна”. От болницата съобщиха, че пострадалият е 37-годишен в тежко състояние, с опасност за живота. Има травми на лумбални прешелени и е пренасочен към КАИЛ (реанимация) на болницата.
По-рано първоначалната информация на МВР бе, че трима парашутисти са паднали между ботевградските села. Сигналът за инцидента е постъпил около 9:12 часа. На място веднага са изпратени екипи на МВР, Спешна помощ и пожарната.
Парашутистите са цивилни, скочили са от балон, в който са били общо четирима души, сред които собственикът и един делтапланерист, каза Димитров. Той добави, че времето е било лошо и мъгливо, когато се е случил инцидентът.
Прокуратурата е образувала досъдебно производство за причиняване на смърт поради незнание или немарливо изпълнение на занятие или на друга право регламентирана дейност. Загиналият е на 28 години.
Собственикът на балона е задържан.
"Получавали сме няколко сигнала за него, извършвали сме инспекции, като последната беше преди две седмици, а на 13 октомври беше съставен констативен протокол за административно нарушение. В процес е издаване на наказателно постановление за глоби. Това, което знаем по информация и от него, е, че той е викан, включително и в полицията, защото очевидно е имало сигнали и към органите на реда", директор на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ Анелия Маринова.
Разрешение за подобен полет не е необходимо. По думите ѝ обаче трябва балонът да има всички необходими документи и пилотът да бъде лицензиран - нещо, което в случая не е изпълнено.
Глобата, която се налага за използване на балон без летателна годност, е от 3000 лева до 10 000 лева, като същата е и санкцията за пилота, който не е лицензиран да изпълнява подобни полети.
"В страната има регистрирани само 11 балона, от които четири са с летателна годност", допълни тя.
Покупката на такива балони няма как да бъде контролирана. "Всяко лице, което придобие подобно въздухоплавателно средство, има задължение да подаде документи при нас. Извършва се инспекция, като се издават съответните документи, ако всичко е наред", каза Маринова.
Тя коментира още, че няма изрични забрани от балона да скачат парашутисти.
"За съжаление хората, които са любители на екстремни спортове, са все по-изобретателни в търсенето на силни усещания. Най-вероятно ще потърсим законодателни изменения, ще потърсим съдействие и от МВР, включително и от данъчна инспекция, защото това е обвързан процес, който трябва заедно да се опитаме да извървим, за да се спре всичко това", заяви Маринова.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
200
2
23.10 2024 в 23:48
2550
1
23.10 2024 в 16:14
Ако балонът няма врата за такива цели, ако им е било за първи път или за втори-трети - много, много нелеп начин да загинеш. Ужас.
Последни коментари
karen80
Лидерите на Литва, Латвия и Естония призоваха за повече западна подкрепа за Украйна
Niko Kolev
Учредяват нова партия днес, бивш съветник на президента в нея
karen80
Румен Радев обясни за бг посолство в Сингапур
karen80
Всичко за токсичните връзки (подкаст)
karen80
Учредяват нова партия днес, бивш съветник на президента в нея
karen80
Пулмолог: Слушайте любима музика, като ви нападне вирус, не духайте силно носа при хрема