Българите имат по-кратък "живот в здраве" от останалите европейци. При жените този период е малко по-дълъг - до 62-62 година. В Швеция този период е с 10 години по-дълъг. Това каза проф. Даниел Вълчев по БНТ в анонс за представянето на данните от изследването Здравен барометър.
По думите му брометърът отчита характеристиките на населението, които влияят върху здравния му статус, например ежедневно тютюнопушене и индекс на телесна маса.
В България има четири пъти повече болнични легла от Швеция, с която дадох пример, но нейното население е по-здраво. Това показва друг феномен - здравната ни система е видимо ориентирана към диагностика на вече заболели хора. Тя лови пациенти, за да ги лекува, по възможност с най-тежките клинични пътеки. Болниците не са виновни за това, системата е такава. Над 2/3 от разходите са за лечение, профилактиката е занижена, констатира проф. Вълчев.
Той обясни и какво е предизвикало интереса на екипа му към системата на здравеопазването.
Здравеопазването е една от сферите с най голям публичен ресурс. Всеки е засегнат. Разширихме екипа с лекари, икономисти и тази година започнахме инициативата заедно с проф. Кантарджиев. През април представихме по кои 6 групи критерии ще правим замервания на системата на здравеопазването и как изглежда тя, съпотставена с други публични системи у нас и в Европа, посочи юристът.
Проф. Вълчев очерта и друг известен дефицит - недостигът на медицински сестри и акушерки. Според данните от висшите медицински училища през последните години приемът за тези професии бележи лек ръст, но възнагражденията им са под средните за страната. Това по думите му е основната причина да липсва интерес към тях и да се търсят възможности за реализация в други държави.
Акцент в представянето на данните от Здравен барометър е и проблемът с недостига на лекарства.
Това също е един пример как не умеем да решаваме публично значими проблеми. Първото, което трябваше да се направи, е да се види, че този проблем го има във всички държави. В САЩ, където няма паралелен износ на лекарства, също има недостиг. Тоест проблемите надхвърлят дистрибуцията. Съществува ситемата СЕСПА, където също има проблем, тъй като се разчита на доброволни данни от играчите в нея, а не всички ги подават коректно, тъй като има лекарства, които не са въведени. В същото време Изпълнителната агенция по лекарствата няма капацитет да оказва повсеместен контрол, обясни той.
Вълчев направи аналагия с правилата за движение по пътищата:
Ние казваме - дайте да огриничим износа, най-вече за ЕС, но това е все едно да констатираме, че не се спазва знака 60 км/ч и да кажем, сега ще го направим 40 км/Ч. Този, който не спазва ограничението за 60 км/ч, не виждам никаква разумна причина да спазва 40 км/ч. Ако не видим какво има в системата, как функционира и къде са нейните пробойни и не засилим контрола, цялото говорене за преодоляване на недостига се превръща в начин да се влезе в партийни политически и лични разправии, категоричен бе проф. Даниел Вълчев.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)