За контрол над опасните инфекции: В Хърватия пуснаха стерилни тигрови комари

Европейският център за контрол и профилактика на заболяванията предупреди за комари, пренасящи вирусите денга и чикунгуня

OFFNews 23 юни 2023 в 12:34 2429 0

тигров комар

Снимка Pixabay

тигров комар

В загребския квартал "Цветно", Хърватия, за първи път бяха пуснати 50 000 стерилни мъжки тигрови комара като част от пилотен проект за контрол на комарите по метод, който се използва в няколко страни от ЕС и Сърбия, съобщи Танюг.

Неотдавна Световната здравна организация предупреди, че заради климатичните промени се увеличават инфекциите пренасяни от комари. Експерти на СЗО отбелязват увеличаване на случаите на денга и чикунгуня и очакват нови вълни от инфекции от Зика. Тези три заболявания са причинени от арбовируси, пренасяни при хората от тигрови комари.

В Хърватия използват биологичен метод за борба с комарите, който се осъществява чрез пускане в природата на стерилни мъжки екземпляри, съобщава БТА.

"Те се чифтосват с диви женски от същия вид в района, където са пуснати, като резултатът е, че женските създават и излюпват яйца, от които няма да се развият нови индивиди“, обясни началничката на отдел "Дезинфекция, дезинсекция и дератизация“ в Катедрата на Учебния институт за обществено здраве "Д-р Андрия Щампар" Ана Клобучар, съобщи хърватският портал Индекс.

Снощи бяха освободени първите 50 000 екземпляра стерилни комари, а през следващата седмица ще бъдат пуснати още 50 000 в квартал "Цветно".

Хърватия внесе стерилни мъжки комари от Италия, където се прилага същата техника. Този пилотен проект се изпълнява и в Португалия, Испания, Гърция и Сърбия.

Проектът се финансира от град Загреб, а изпълнението на всички дейности от Института за обществено здраве струва около 10 000 евро.

Опасните инфекции, пренасяни от комари

Европейски център за контрол на заболяванията (ЕЦКЗ/ECDC) предупреждава за комари, пренасящи инфекциозни заболявания като треска денга и чикунгуня, съобщава Би Би Си.

Хапещите насекоми се размножават бързо, поради по-топлите и дълги лета, както и наводненията. Учените призовават за борба с вредителите, за да се намали заплахата от болести, пренасяни от комари.

По тази причина европейският санитарен орган следи разпространението на различните видове, които пренасят различни видове болести.

Например комарът от рода на Aedes albopticus, който се е разпространил в 13 държави в сравнение с 8 през последното десетилетие. Този специфичен вид пренася денга и чикунгуня.

По подобен начин Aedes aegypti, който миналата година се разпространи в Кипър и заплашва да се разпространи и другаде, пренася западнонилската треска и зика.

През 2022 г. са регистрирани 1133 случая на западнонилска треска и 92 с фатален край, като по-голямата част от случаите са придобити в Европа. Тези случаи са регистрирани в Италия, Гърция, Румъния, Германия, Унгария, Хърватия, Австрия, Франция, Испания, Словакия и България.

В континентална Европа бяха регистрирани 71 случая на местно придобита денга - равностойни на общия брой случаи, регистрирани между 2010 г. и 2021 г.

"През последните години наблюдаваме географско разпространение на инвазивни видове комари в незасегнати преди това райони в ЕС/ЕИП", заяви Андреа Амон, директор на ЕЦКЗ, цитирана от БГНЕС.

"Ако това продължи, можем да очакваме повече случаи и евентуално смъртни случаи от болести като денга, чикунгуня и западнонилска треска", продължава Амон.

Тя подчертава, че е необходимо да се съсредоточим върху контрола на популациите на комарите, да засилим наблюдението и да приложим мерки за лична защита. Експертите се застъпват за премахване на източниците на застояла вода и използване на екологично чисти ларвициди за унищожаване на популациите от комари.

Има нужда от прилагане и на лични мерки. Тези лични мерки включват използване на мрежи за прозорци, използване на репеленти срещу комари, носене на дрехи, които покриват поголямата част от тялото, и спане в климатизирани помещения.

ЕЦКЗ призовава също така за повишаване на осведомеността на здравните работници относно заболяванията, както и за симптомите на тези заболявания. Денга може да причини треска, силно главоболие, болка зад очите, болки в мускулите и ставите и петнист обрив.

Симптоми

Западнонилската треска обикновено протича безсимптомно, но когато хората се разболеят, вирусът може да причини главоболие, силна умора, мускулни болки, повръщане, обриви и болки в очите. Възрастните хора или хората с понижен имунитет са изложени на по-висок риск от нея, като може да се стигне до поражения на мозъка или дори до летален изход. Най-често срещаните симптоми на чикунгуня включват треска и болки в ставите, главоболие, болки в мускулите и обриви.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Боян Георгиев от Лидл България в подкаста на OFFNews