3D принтиране и персонализирани лекарства, биоподобни продукти, фармацевтични подходи при лечението на социалнозначими болести, прецизна медицина - това са част от темите, които бяха представени в първия ден от Третата национална студентска конференция по фармацевтични и химични науки.
Събитието е посветено на десетата годишнина от преобразуването на Химическия факултет във Факултет по химия и фармация и поставяне началото на преподаване по медицинската специалност „Фармация“ в СУ „Св. Климент Охридски“ и е под патронажа на ректора на СУ проф. Анастас Герджиков и директора на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов.
Форумът предизвика солиден интерес сред бъдещите фармацевти и утвърдените учени в сферата. Акад. Лъчезар Трайков, проф. Георги Момеков, проф. Илко Гетов, проф. Радка Аргирова са сред експертите в Научния съвет на конференцията.
Повече от 120 участници, членове на научни колективи, включително и от чужбина, представят над 30 доклада и 60 постера.
Първият ден на научното събитие бе открит с презентация на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ). Любина Тодорова представи проучване за особеностите в режима за отпускане на лекарствени продукти у нас в други страни от Европейския съюз. По думите ѝ съществени различия няма. Над 80 са активните съставки, в продажба без лекарско предписание в България.
България не е от държавите с най-либерален режим режим при издаване на разрешенията и има пространство за развитие в тази посока. Важно е да се избегнат рисковете от прекалената либерализация - антибиотична резистентност, неточна дозировка при прием на лекарства и нежелани лекарствени реакции. Позитивите са бързият достъп до лечение, повишената роля на магистър-фармацевта, наличието на спешна контрацепция, участието на потребителите в процесите на здравеопазването, посочи Тодорова.
Като пример за свободна продажба на определени лекарства в чужбина тя посочи Великобритания, където без рецепта може да се закупи азитромицин, антибиотик, който беше масово предписван в предишни вълни на пандемията.
50% от лекарствата по света се предписват неподходящо, а други 50% не се приемат правилно. Данните на СЗО цитира Насие Асипова от НЗОК, чиято презентация беше посветена на електронното здравеопазване у нас и в частност е-рецептите при лекарствата, заплащани от здравния фонд. Тя защити тезата, че е-системата осигурява възможност за проследяване на предписваните медикаменти и позволяват да се съхранява важна информация за хронично болните.
Законовата рамка и реалните данни за проследяване на ефекта от лекарствените терапии представи Неделко Неделков от Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, бивш възпитаник на Факултета по химия и фармация към СУ. По думите основен фактор при преценката на ефективността на дадена терапия е преживяемостта на пациента от момента на прием на лекарството до неговата смърт. Съветът работи с огромни бази данни, които позволяват да се съпоставят ефективността на различни лекарства за едно и също заболяване; резултатите от реалната практика и клиничните проучвания, подчерта той.
Конференцията ще продължи на 6 октомври с анализи за ефективността на лекарствени терапии, доклади от клинични проучвания, новости в дермокозметиката и случаи от аптечната практика.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)