Ваксина срещу нов вариант на Омикрон получи одобрение от ЕМА

OFFNews 28 юни 2024 в 12:31 579 0

Омикрон

Снимка Getty Images

Омикрон

Американската компания "Пфайзер" и германският й партньор "Бионтех" съобщиха, че са получили положително мнение от експертен комитет на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) за нова ваксина, адаптирана срещу подвариант на COVID-19, в момент, когато в много европейски държави случаите се увеличават, предаде АФП.

"Комитетът по лекарствените продукти за хуманна употреба (CHMP) към Европейската агенция по лекарствата (EMA) препоръча разрешение за пускане на пазара на моновалентната ваксина COVID-19, адаптирана (към подвариант) Омикрон JN.1", която може да се прилага при "хора на възраст 6 месеца и повече", се посочва в съвместно съобщение за пресата на двете лаборатории.

Новите подварианти на вируса, всички от линията Омикрон JN.1, сега се разпространяват в няколко държави, включително Франция, в момент, когато населението е със спад на имунитета и съществуващите ваксини не осигуряват адекватен отговор.

Европейската комисия, която отговаря за одобряването на лекарства, обикновено изпълнява препоръките на EMA в рамките на два месеца.

Още след първата вълна на COVID-19 в началото на 2020 г. германската компания и американският гигант разработиха ваксина, базирана на информационна РНК - молекула, която позволява на човешкия организъм да създава вирусни протеини, които предизвикват имунен отговор. Тази иновативна технология бързо се превърна в доминираща, използвана в кампаниите за ваксинация срещу КОВИД в западните държави, поради високата си ефикасност.

"Пфайзер" и "Бионтех" вече са стартирали производството на ваксината за вариант Омикрон JN.1, за да бъдат в състояние да снабдяват страните от ЕС до следващия есенно-зимен сезон 2024-2025 г., когато се очаква търсенето да се увеличи.

Те са поискали и подобно разрешение за пускането ѝ на пазара и от американските власти.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Цветан Цветанов за Брендо, Алексей Петров и Бойко Борисов