Сънят на бебето е важен за неговото развитие. През първия месец след раждането бебето постепенно се адаптира към външния свят. Бебешкият сън е по-дълъг. Новородените обикновено спят около 16-18 часа на ден, но на кратки периоди от по 2-4 часа. Ако случите на бебе, сънят на детето ще е дълъг през нощта.
Само няколко дни след навършване на 1 месец мъничето започва да вижда света по нов начин - вижда по-добре и по-надалече. Появяват се и първите сълзи и режимът на сън се променя. Започва да будува по-дълго време. Родителите обаче често пропускат този момент и не отчитат колко спи бебето. И продължават да го приспиват на всеки 50-60 минути, но то не е склонно да се отпусне в бебешки сън и реагира с плач. Новороденото и сънят се променят.
Съвети за сън
Бебешкият сън график се променя. Затова му отпуснете още 10-15 минути, преди да го сложите в леглото. Ако не се съобразите, няма да се стигне до спокоен бебешки сън, а ще направите раздразнително.
Сънят на кърмачетата минава и пред други периоди. През втория от тях, който настъпва обикновено на осмата седмица, бебето започва да опознава и контролира тялото си. Не бързайте - движенията му са още некоординирани, но се появяват по-осъзнати действия на ръцете. То започва да прави гримаси, да се усмихва, да прави опити да сложи ръка в устата.
Нуждата от будно време започва да расте, а бебешкият сън да намалява.
Качественият на бебешкия сън е от решаващо значение за растежа и развитието на новороденото. Първите 3 годинки то расте бързо, толкова бързо, че направо е стряскащо. Именно сънят на бебето е това, което позволява на малките и крехки телца да растат и да бъдат по-здрави.
Кога бебето има нужда от сън
Най-често признаците са следните:
1. Раздразнено или капризно е;
2. Три очичките си;
3. Стиска юмручетата си;
4. Прозява се.
Кога сънят на бебето започва да намалява
В края на втория и началото на третия месец вашето бебе ще има нужда от повече стимули, за да задоволи любопитството си и да опознае новите си възможности. Появява се и безпокойство, но то не продължава дълго - не повече от седмица.
Внимание физиологията на съня на бебето се променя. То започва ясен ритъм на сън и бодърстване. Постепенно започват да се оформят 4 дремки за деня, разделени от повече време в будно състояние. Дните преди тези нови умения да станат факт са съпроводени от плач и безпокойство на детето. Сънят на бебето идва по-трудно, за да се отпусне.
Оптимален сън на бебето
Има няколко дребни хитринки:
- Създай ритуал за лягане. Следвайте последователността, за да изградите здравословни навици на детето.
- Създайте лек шум - това може да помогне за съня на бебето и да се изолира от всички останали звуци.
- Обезопасете бебето си. През първите 6 месеца винаги слагайте бебето да спи по гръб, за да намалите риска от внезапната детска смърт (SIDS).
И най-вече - бъдете търпеливи с детето си.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Делфини умират в Черно море заради петролен разлив от аварирали руски танкери
Кой е безродник, Ваше Светейшество?!
Кой е безродник, Ваше Светейшество?!
Километрични задръствания от тирове и автомобили на границата с Турция