Израелски изследователски екип е разработил нова технология за ранно откриване на болестта на Паркинсон - до 20 години преди появата на симптомите, съобщи Синхуа.
Болестта на Паркинсон е невродегенеративно заболяване, което се характеризира с постепенна загуба на неврони, произвеждащи допамин, в мозъка. Диагнозата обикновено се основава на симптоми като треперене, забавени движения и скованост на мускулите, които се появяват само след значителна загуба на неврони.
В проучването израелски изследователи използват микроскопи със суперразделителна способност и компютърен анализ за прецизно картографиране на агрегацията (свързването) на протеини, които са свързани с патологичен процес, в кожни биопсии на хора.
Според изследователите агрегацията на протеините започва около 15 години преди появата на симптомите, а клетъчната смърт настъпва от 5 до 10 години, преди да може да бъде открита с настоящите диагностични методи. Следователно новата им технология отваря значителен 20-годишен прозорец за диагностика и намеса.
Учените изпробвали технологията върху кожни биопсии от седем пациенти с Паркинсон и седем здрави хора, като успешно картографирали и идентифицирали повече агрегация на протеини при болните от Паркинсон.
Новата технология, може да идентифицира ранни клетъчни признаци на болестта на Паркинсон, предлагайки потенциал за по-ранно лечение или дори превенция на болестта, смятат изследователите. Те отбелязаха, че това е възможност за ранно откриване и на други невродегенеративни заболявания, като например болестта на Алцхаймер.
Екипът също планира да разработи алгоритъм за машинно обучение, за да предскаже бъдещото развитие на болестта.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста