
Наблюдение на вируса COVID-19 за евентуални мутации, продължаване на тестването за ограничаване на огнищата и ваксинация препоръчва Световната здравна организация за преодоляване на пандемията в доклад, публикуван в сряда, предаде Асошиейтед прес.
Той разглежда три възможни възможни сценария за промяна в поведението на вируса през следващата година.
„Въз основа на това, което знаем, най-вероятният е вирусът COVID-19 да продължи да мутира, но тежестта на заболяването, което причинява, да намалява с течение на времето, тъй като имунитетът се увеличава поради ваксинация и преболедуване“, каза генералният директор Тедрос Аданом Гебрейесус на брифинг.
Според основния сценарий, който служи като работен модел на СЗО, вирусът ще причинява по-малко сериозни огнища с периодични скокове в разпространението на инфекцията, тъй като имунитетът ще намалява. Възможно е да се наложи поставянето на бустерна доза за най-застрашените. Вирусът вероятно ще се превърне в сезонен, с пикове през по-студените месеци, подобно на грипа.
В "по-розовия", или най-оптимистичният сценарий, бъдещите варианти ще бъдат "значително по-леки като клинична картина", защитата от тежко заболяване ще бъде дълготрайна и няма да са нужни нови ваксинации или значителни промени в настоящите ваксини.
Най-лошият сценарий предвижда стъпки, в случай че вирусът се трансформира в нова, силно предаваема и смъртоносна заплаха. При него ваксините ще са по-слабо ефективни и имунитетът срещу тежки заболявания и смърт би намалял бързо, което ще изисква значителни промени в настоящите ваксини и широка кампания за поставяне на бустерни дози за уязвими групи.
За да подпомогне прекратяването на извънредната епидемична обстановка в държавите, СЗО призова страните да засилят наблюдението на вируса, за да открият ранните предупредителни признаци за значителни промени в структурата му; да съсредоточат усилията си в проследяване и лечение на пост COVID усложненията, за да се намали вероятността от дългосрочни увреждания, и да продължат да тестват активно населението, за да откриват своевременно огнищата и да могат да вземат адекватни решения в полза на здравето на общността.
Според СЗО страните трябва да проследяват и еволюцията на вируса в животинските популации.
За организацията основната цел продължава да бъде ваксиниране срещу COVID на 70% от световното население, с фокус върху най-уязвимите от тежко протичане на болестта.
Докладът отчита, че настоящите ваксини са по-малко ефективни от очакваното при Омикрон, но ваксинацията остава основното средство за преодоляване на пандемията. Към края на март 2022 г. в света са приложени над 11 милиарда дози, но около 36% от световното население все още не е получило дори първа.
„Мисля, че изложеното в доклада е разумен, изчерпателен подход на високо ниво - каза Дейвид Дауди, епидемиолог по инфекциозни заболявания в Института по обществено здраве "Джонс Хопкинс". - Дали ще ни изведе от острата фаза или не вероятно зависи повече от вируса и от прилагането на този подход, отколкото от самия документ, но мисля, че той е добро начало.“
"Докладът "Стратегически план за готовност и реакция", е третият на СЗО и вероятно ще бъде последен", отбеляза генералният директор на организацията Тедрос Аданом Гебрейесус. Първият беше публикуван в началото на пандемията, през февруари 2020 г.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Израел се въздържал от удари по Иран след разговор Тръмп-Нетаняху
Тръмп получил похвала от Рюте за действията си спрямо Иран
Глобата за коли без винетка на пътя пада на 194 лв.
Тръмп получил похвала от Рюте за действията си спрямо Иран