Днес светът отбелязва Световния ден за борба с маларията, която продължава да бъде бич за човечеството, въпреки стартирането на обещаващи кампании за ваксинация в Африка, предаде АФП.
"Въпреки нашите усилия маларията остава сериозен проблем за глобалното здравеопазване, който нанася тежки поражения на най-уязвимите групи от населението", каза д-р Даниел Нгамидже, ръководител на програмата за борба с маларията на Световната здравна организация (СЗО).
През 2022 г. заболяването е причинило смъртта на 608 000 души в света, според последните налични данни на СЗО.
Маларията се причинява от малък паразит, пренасян чрез ухапване от комар. Симптомите са треска, главоболие и втрисане. Ако не се лекува, заболяването може да се превърне в сериозно и потенциално фатално състояние.
СЗО отчита, че през 2022 г. 249 милиона души са били засегнати от малария - с 2 процента повече в сравнение с предходната година (244 милиона).
Това се дължи на рязкото увеличаване на броя на случаите в Пакистан след "катастрофални наводнения", както и в Етиопия, Уганда и Папуа Нова Гвинея.
Нигерия, най-населената африканска държава, е с най-голям брой случаи в света през 2022 г. - 66 милиона, изпреварвайки Демократична република Конго (ДРК) с 30 милиона.
Кърмачетата, малките деца, бременните жени и хората с ХИВ са най-застрашени да развият тежка форма на заболяването.
По-голямата част от случаите (94 процента) и смъртните случаи (95 процента) са в Африка, която продължава да "носи непропорционално голям дял от глобалното бреме на маларията", отбелязва СЗО.
Половината от всички смъртни случаи от малария са съсредоточени в четири африкански държави - Нигерия, ДРК, Нигер и Танзания.
Най-многобройните жертви са децата на възраст под пет години: в Африка на тази категория се падат 78 процента от смъртните случаи.
Въпреки това в световен мащаб детската смъртност от малария бележи тенденция към намаляване. От началото на века годишният брой на смъртните случаи сред децата под 5-годишна възраст е намалял с над 50 процента.
Изменението на климата с неговите наводнения и горещи вълни има "пряко въздействие" върху предаването и въздействието на болестта, посочва СЗО.
Препоръчителното лечение на маларията е на базата на артемизинин, но първо в Югоизточна Азия, а след това и в Африка, се появиха "тревожни" случаи на резистентност към тези лекарства.
Ситуацията накара СЗО да въведе нова стратегия в края на 2022 г. за противодействие на проблема в Африка.
На същия континент появата на нов комар от Азия и Арабския полуостров, Anopheles stephensi, е друг източник на безпокойство, тъй като е устойчив на голям брой инсектициди.
През януари и февруари 2024 г. Камерун, а след това и Буркина Фасо, започнаха първите систематични кампании за ваксиниране срещу малария, като използваха британска ваксина.
Разпространяването в Африка на втора, по-евтина ваксина, произведена от Индия, ще започне през май.
Двата серума се препоръчват от СЗО за малки деца в регионите, където заболяването е ендемично.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)