Д-р Димитър Димитров работи в Специализирана болница за активно лечение по очни болести „ЗОРА“ ООД. Завършва медицина в Медицински университет София през 2014 г. През 2020 г. придобива специалност „Очни болести“ и има специалност „Обществено здраве и здравен мениджмънт“. Активно работи в областта на оперативното лечение на очните болести – оперативно лечение на катаракта, рефрактивна хирургия и оперативно лечение на заболяванията на предния и задния очен сегмент. Провел е множество курсове и специализации в България и чужбина, включително в университетски центрове в Германия, Полша, Испания, Словения.
Д-р Димитров, какви са възможностите на рефрактивната хирургия?
Рефрактивната хирургия е най-технологичната и високоспециализирана хирургия в офталмологията. С помощта на наличните хирургични системи ние сме способни да коригираме различни рефракционни аномалии – късогледство, далекогледство и астигматизъм. Чрез тази авангардна хирургия можем да осигурим на нашите пациенти независимост от очила и контактни лещи, и съществена промяна в качеството на живот.
Разкажете ни повече за късогледството, далекогледството, астигматизма и тяхната корекция.
В един идеален свят светлинните лъчи от заобикалящия ни свят биха се пречупвали от окото по такъв начин, че да попадат точно върху ретината и ние бихме имали отлично зрение. Практиката показва, че болшинството от хората не притежават тази „идеална“ оптична система.
При късогледите хора окото пречупва светлинните лъчи твърде силно и те се фокусират пред ретината, при далекогледите хора окото пречупва светлинните лъчи твърде слабо и фокусът се получава зад ретината. При астигматизма имаме неравномерно пречупване и разпределение на светлината в различните точки на оптичната система.
Идеята на рефрактивната хирургия е да се ремоделира оптичната система на пациента по такъв начин, че светлинните лъчи да попадат точно върху фовеята (частта от ретината, отговаряща за ясното виждане) и по този начин те получават кристално зрение.
Разкажете повече за самата корекция. Какви лазери използвате в очна болница „Зора“ и какви процедури прилагате с тях?
Най-често прилаганите видове лазерни корекции в СБАЛОБ „Зора“ са FemtoLASIK и повърхностните процедури ( PRK, LASEK; Epi-LASIK). При повърхностните процедури хирургът премахва най-горния слой на роговицата, наречен епител. След което с ексимерен лазер в рамките на секунди се отстранява диоптърът на пациента. В края на операцията се поставя терапевтична контактна леща, която се отстранява след 3 до 4 дни – времето необходимо за прорастване на нов епител.
Лазерни процедури в СБАЛОБ „Зора“
Повърхностните процедури са свързани с известен дискомфорт за пациента. През първите дни се наблюдава повишена чувствителност към светлина и леко дразнене в очите, усещане за чуждо тяло. След възстановяването на роговичния епител (процес на реепителизация) тези симптоми бързо отшумяват и пациентът се връща към стария си ритъм на живот. Въпреки известния дискомфорт в първите дни повърхностните корекции постигат отлично качество на зрението и при някои пациенти са единствената възможност за корекция.
Златният стандарт в рефрактивната хирургия в наши дни е FemtoLASIK. По последни данни в световен мащаб са извършени над 30 млн. LASIK операции. Всяка година само в САЩ се извършват над 700 000 операции. Анализът на данните показва успеваемост на метода над 98% (под успеваемост се разбира постигане на зрение 1.0 или казано на разбираем език зрение от 100%).
Какво представлява FemtoLASIK?
В самото име FemtoLASIK са закодирани два лазера – фемтосекунден лазер и ексимерен лазер; т.е FemtoLASIK e изцяло лазерна процедура, без използване на режещи остриета. Фемтосекундният лазер е въведен в практиката през 2003 година. Той оформя „капаче“ в предните отдели на роговицата (прозрачния купол на окото). Този лазер замества микрокератомите (специални ножчета използвани в миналото за оформяне на „капачето“).
Благодарение на този свръх прецизен лазер ние можем да определим дебелината на капачето с прецизност до микрон и се елиминират всички рискове от тази стъпка в операцията, които са наблюдавани в миналото, преди въвеждането в практиката на фемтосекундните лазери. Самата интервенция отнема 17 секунди и е абсолютно безболезнена. След оформянето на „капачето“, то се повдига със специален инструмент и се отстраняват диоприте на пациента.
Премахването на диоптрите в наши дни се осъществява с помощта на ексимерен лазер в рамките на няколко секунди, без каквото и да е дразнене и дискомфорт за пациента. Тези лазери се използват от много години в очните болести и са доказали своята ефективност и безопасност. Първият подобен лазер е създаден през 1970 година от Нобеловия лауреат Николай Басов, а първата успешна процедура върху зрящо човешко око за корекция на късогледство е извършена през 1988 година в САЩ. Виждате, че е извървян огромен път в развитието на рефрактивната хирургия. Това е хирургия, която се е доказала във времето, тя е предсказуема, безопасна, ефективна и при пациентите се постига много голяма удовлетвореност.
Неограничени ли са възможностите на тези лазери?
Съвременните лазерни системи дават възможност за корекция на до 12 диоптъра късогледство и 6 диоптъра далекогледство и астигматизъм. Ключов момент е преценката дали окото на даден пациент е показано за рефрактивна хирургия. При хора с кератоконус например рефрактивната хирургия е неприложима. По време на така наречения обстоен преглед преди операцията очният лекар прави редица изследвания.
С получените данни от тези изследвания се преценява дали операцията би била успешна и безопасна за пациента. Искам дебело да подчертая, че пристъпваме към операция само ако сме абсолютно убедени в крайния резултат и ако можем да гарантираме отличен резултат. Има случаи, в които рефрактивната хирургия не е подходяща алтернатива и тогава предлагаме други решения на нашите пациенти с рефракционни аномалии.
Какви са възрастовите ограничения за рефрактивна хирургия?
Най-младите пациенти, на които извършваме рефрактивна хирургия са на 18 години – след навършване на пълнолетие и при данни за липса на промяна в диоптрите. При пациенти над 45 години се развива така нареченото старческо далекогледство (пресбиопия). Тук е мястото да отбележим, че вече има специални лазерни софтуери, които позволяват корекция и на това състояние – нуждата от носене на очила за четене след 45-годишна възраст.
Горди сме да споделим, че в СБАЛОБ „Зора“ разполагаме с последно поколение ексимерен лазер, който ни дава възможност да оперираме и пациенти със старческо далекогледство. Разбира се, при пациенти в по-напреднала възраст се преминава към операция на лещата – имплантиране на специални мултифокални лещи, които осигуряват независимост от очила.
Д-р Димитров, кои пациенти бихте посъветвали да пристъпят към рефрактивна хирургия?
Рефрактивната хирургия осигурява значително подобрение в качеството на живот на пациентите, носещи очила и контактни лещи, и е практически без нежелани усложения при добър подбор на кандидатите. В България има много доказани клиники, които разполагат с най-съвременна апаратура за корекция на зрението. Качеството и резултатите, постигани в България, са съпоставими с водещите центрове в Западна Европа и САЩ. Именно по тази причина считам за неоправдано извършването на лазерна корекция на зрението в чужбина, особено в страни, които не са членки на Европейския съюз.
При добър подбор на кандидатите практически нямаме неуспешни операции. Съвременните апарати са проектирани по възможно най-щадящ начин за окото на пациента и нежеланите реакции са сведени до нула. На база казаното дотук считам, че всички пациенти, които обмислят премахване на диоптрите, могат да пристъпят смело към тази процедура.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)