Стара Загора и София са с най-мръсния въздух в Европейския съюз, заяви председателят на Българска асоциация за закрила на пациентите Пламен Таушанов във връзка с излезлия днес доклад CE-Delft на координиращата организация Европейски алианс за обществено здраве (EPHA).
Докладът е изработен от консорциум от НПО с дейност в обществена полза в 10 европейски държави (Испания, Франция, Германия, Полша, Словения, Унгария, Румъния, България, Нидерландия, Италия) под ръководството на координиращата организация Европейски алианс за обществено здраве (EPHA). Единствен участник от България е Българска асоциация за закрила на пациентите (БАЗП).
Една от констатациите за България е, че броят на източниците за изследване на въздуха от 2013 г. е непроменен, проектите на общинско и национално ниво закъсняват, отлагат се във времето или просто не се изпълняват в предвидените параметри, а не 30% от планираното, посочи Пламен Таушанов.
Статистиката показва увеличената смъртност на пациентите от 5 вида заболявания от финни прахови частици (ФПЧ), особено в условията на COVID-19, което е свързано и с големи социални разходи и обедняване на населението.
Проучването изследва социалните разходи, свързани със замърсяването на въздуха в 432 европейски града в 30 държави (групата ЕС-27 плюс Великобритания, Норвегия и Швейцария). Социалните разходи включват както преки разходи за здравеопазване (напр. за прием в болница), така и косвените въздействия върху здравето (напр. заболявания като ХОББ или по-ниска продължителност на живота, дължащи се на замърсяването на въздуха).
Какви ефекти имат върху здравето NO2 (азотен диоксид), PM2.5 (фини прахови частици 2.5) и озон според анализа:
Фини прахови частици
Доказаните ефекти: смъртност, включително и детска; загуба на работни дни; дни с ограничена активност; хроничен бронхит (ХОББ); хоспитализации, свързани с респираторни заболявания и сърдечносъдови заболявания. Като вероятни ефекти са посочени употребата на медикаменти, симптомите на долните дихателни пътища и диабетът.
Озон
Доказани ефекти: остра смъртност; хоспитализации свързани с респираторни и кардиологични заболявания; дни с ограничена активност; ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест ). Вероятни ефекти - хронична смъртност, загуба на работни дни.
Азотен диоксид
Доказани ефекти: повишен риск от смъртност (дългосрочен); бронхит при астматични деца; хоспитализации, свързани с респираторни заболявания. Вероятни ефекти - сърдечносъдови заболявания, остра смъртност.
Полициклични ароматни въглеводороди
Доказан ефект - рак, вероятен - сърдечносъдови болести.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
7014
1
21.10 2020 в 18:13
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара