След 30-годишна възраст рязко намалява възможността за синтезиране на витамин Д през кожата, но не трябва да се приема без предварителни изследвания на нивото му.
Това каза за БТА доц. Даниела Попова, началник на Клиника по ендокринология и болести на обмяната за лечение на метаболитни нарушения към болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Витамин Д е може би единственият витамин, за който ние имаме възможност за собствен синтез - под влияние на слънчевите лъчи, но това е много малка част от нуждите ни – едва 7 процента, посочи лекарят. С увеличаване на възрастта на човека силно намалява възможността за синтез. Пикът на синтеза е във възрастта 25-30 години.
Преди прием на допълнително количество витамин Д трябва да се направят изследвания за нивото му в организма, предупреждава доц. Попова.
Обичайно се препоръчват дневно 400 единици витамин Д, но има много хора, които се нуждаят от повишен прием – бременни, кърмещи, хора над 75-годишна възраст. При тези групи препоръката е до 1000 единици дневно. Особено важна е повишената нужда от витамин Д за хората, страдащи от остеопороза - „тихо“ заболяване, водещо до намаляване на минерализацията на костите, посочва специалистът.
Защо не бива да се прекалява с приема
Хипервитаминозата е опасна, но виждаме такъв резултат понякога и сред пациентите ни. Прекомерното приемане на витамин Д, без да се знаят първоначалните му нива в организма води до голямо натоварване на черния дроб, натоварва се метаболизмът, може да се получат и токсични нарушения на бъбреците, допълва ендокриноложката.
Какви заболявания може да провокира недостигът на витамин Д
Рискът при ниски нива на витамин Д в организма е много голям за евентуален тласък на остеопорозата. Заради ниско ниво на витамин Д се компрометира и имунитетът, увеличава се сърдечносъдовият риск, увеличава се и склонността към диабет. При хора, имащи жлъчни или панкреасни проблеми, е нарушен метаболизмът и обмяната на витамин Д.
В кои храни се съдържа
Най-високо съдържание на витамин Д има в рибите, а особено богат е хайверът им. Рибите, дори отглеждани в рибарници, биха осигурили необходимото количество на витамин Д в организма ни. Витамин Д е наличен в големи количества и в млечните мазнини, в сметаната, в кравето масло, в жълтъка. Сред растителните храни добри източници на витамин Д са суровите ядки, семената и гъбите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)