“Бавното навлизане в работната седмица е първият ключ за намаляване на тревожността. Това, което наблюдаваме в социалните мрежи, е една перфектна представа за това как трябва да се случват нещата. Това също може да доведе до тревожност, защото очакваме нещата да бъдат перфектни, а годината да бъде много по-различна“, казва по БНР психологът Маргарита Бакрачева.
Според нея колкото повече нещата бъдат конкретизирани като намерения, а не очаквания, толкова повече можем да се приближим до нещо постижимо.
“Целите и планирането са много важни неща, въпросът е в баланса и дали оценяваме нещата, които сме успели да постигнем. Реалистичността е това, което може да ни помогне да запазим вътрешния си баланс“, посочва още тя.
И съветва да си поставим въпроса – кои са нещата, които зависят от нас, защото усещането, че можем да контролираме някои неща от живота си е това, което ни връща към реалността. Крайните позиции не могат да бъдат обективни, смята психологът.
“Пасивната позиция – каквото и да правя нещата няма да се променят или пък свръхусещането - животът ми изцяло зависи от мен, са нереалистични“, казва тя.
В социалните мрежи акцентът е главно върху негативите. Това, за съжаление, рефлектира върху усещането за лична ефективност. Колкото повече свикнем да забелязваме и ограниченията, и възможностите, толкова повече живеем в настоящия момент и може да планираме и да постигаме нещата, които искаме. Дългосрочният план също е много важен – какво искам след пет и след десет години, казва Маргарита Бакрачева.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)