Всеки, който е имунизиран с две дози от ваксината срещу COVID-19 и след 15 дни се разболее от коронавирус, задължително трябва да бъде изследван с PCR и пробата му да бъде изпратена за секвениране. Така ще можем да хванем навреме мутация, която "заобикаля" имунитета, създаден от ваксината, посочи по БНТ директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Тодор Кантарджиев.
Той обясни и какво е причинило появата на бразилска мутация в британския вариант на вируса, която беше установена при секвениране в центъра:
"Когато някой дълго време лежи в болница и е лекуван с донорска плазма или антивирусни средства – задължително трябва да му се направи PCR тест и да се секвенира пробата за откриване на евентуална мутация. Много малко вероятно е това да стане, но трябва да сме подготвени. Такъв беше случаят с възрастния пациент, за когото съобщихме. Той не е бил заразен от човек завърнал се от чужбина, а е бил лекуван дълго време в болница. В момента се изследват проби на контактните му лица."
Професорът посочи, че за подобна мутация е съобщено при 5 случая в САЩ и други 5 в европейски страни.
"Ако си ваксиниран, вероятността да се разболееш от британския вариант е много ниска, но ако е индийския или бразилския вариант ще боледуваш леко", обясни той.
Друг случай, при който е възможно коронавирусът да мутира е, ако доказано боледувал пациент след време отново се зарази. На него също трябва да му бъде направен PCR тест и пробата да бъде изпратена за секвениране.
Всички, които се връщат от чужбина и се разболеят до 5 дни, също веднага трябва да се изследват и да се изпрати материал за секвениране, допълни професорът.
По думите на проф. Кантарджиев появата на такива мутации е малко вероятна, но трябва да се вземат мерки, за да се ограничи епидемично разпространение.
Ако много хора се ваксинират за кратко време, вероятността от разпространение намалява, а това намалява и вероятността от поява на мутации, подчерта проф. Кантарджиев.
Директорът на НЦЗПБ коментира и пост-ковид симптомите
Има вероятност в рамките на месец след преболедуване слабо да се отделя вирус. Обикновено, когато човек е болен от COVID-19 и в рамките на 24 часа температурата му трайно спадне, спира да отделя вирус, това е масовият случай, каза микробиологът.
Той съобщи още, че в момента в центъра се изследват проби на пациенти, които имат белодробни проблеми след изкарана коронавирусна инфекция. Той призова хората да са бдителни за пост-ковид симптоми, но да не се плашат, защото медицината е в състояние да се справи с тях.
Професорът коментира и хода на ваксинационната кампания. Според него подходът да се ваксинират възрастните и хронично болните е правилен.
"Не чакайте нова ваксина, не чакайте есента. Ваксинирайте се, за да имаме спокойно лято", призова проф. Кантарджиев и допълни, че мерките, колкото и да са леки, трябва да се спазват и да не се разчита само на топлото време.
"Миналото лято малко се разпуснахме и това компрометира туристическия сезон", припомни специалистът.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)