"Сезонът на скарлатината е в началото на пролетта. Мерките са известни на лекарите, просто трябва да се спазват. Нищо опасно и нищо ужасно няма", заяви по bTV проф. Тодор Кантарджиев в коментар за скока на заболелите от скарлатина деца.
От началото на годината имаме 40 пъти повече случаи на скарлатина, отколкото миналата година по това време, добави той.
По думите му причините са три:
Едната е изостаналото продължаващо обучение на лекарите, дефицитът на лекари, и това, че голяма част от лекарите за първи път се сблъскват с тази инфекция след пандемията. Второто е антибиотичната политика и правилното им използване. За последните две години от 18-то място по употреба на антибиотици преминахме на второ място. Третото нещо са мерките, които бяха по време на пандемията и попречиха на разпространението на инфекциозни заболявания, подчерта проф. Кантарджиев.
Скарлатината е заболяване с характерен обрив. Най-важното за стрептококите е, че се лекуват с пеницилинови антибиотици. Лечението е много важно, защото тези смъртни случаи във Великобритания бяха заради отложеното антибиотично лечение, обясни микробиологът.
Има ли опасност от разпространение на птичи грип
"За птичия грип трябва да се знае следното, това е болест по птиците. Човек може да се зарази много рядко и при много тесен контакт с птици. Предаването от човек на човек е много рядко. Опасно е за птици, а не за хората", заяви проф. Кантарджиев.
Той подчерта, че ако хората забележат умрели прелетни птици трябва да сигнализират на ветеринарните власти.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България