Проф. Кантарджиев: Ефективни антибиотици бяха забравени заради ниската им цена

Най-големият проблем на здравеопазването ни са вътреболничните инфекции, смята бившият директор на НЦЗПБ

OFFNews 16 август 2024 в 12:42 8487 1

Тодор Кантарджиев

Снимка БГНЕС

проф. д-р Тодор Кантарджиев

Доста стари антибиотици, много ефективни, бяха забравени поради много ниската им цена. Пеницилинът е прекрасен антибиотик, но се неглижира при лечението на стрептококови инфекции, затова имаме много заболели от скарлатини, ангини и червен вятър.

Това каза в подкаста "В центъра на системата" по БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЗЦПБ).

Пеницилините са най-добри за тези инфекции. Също така абсолютно забравен беше един антибиотик - пак поради ниска си цена - хлорамфеникол, беше най-широкоспектърния антибиотик и той сега може да реши проблема на много тежки вътреболнични инфекции, но поради ниската си цена беше неглижиран, измисляйки си и описвайки страшни странични ефекти, като това, че може да предизвика апластична анемия - да, но ако го вземаш месеци наред безконтролно. Ако го вземаш една седмица, нищо няма да предизвика. Когато фармацевтичната индустрия налага само нови лекарства само защото са по-скъпи, според мен е престъпление към човечеството, коментира професорът.

По думите му антибиотиците трябва да се прилагат правилно, за да не се губи тяхната сила срещу микробите. Той препоръча да се използват повече и други средства за намаляване на инфекциите като хигиенните средства, особено в болниците, защото по негово мнение най-големият проблем на българското здравеопазване са вътреболничните инфекции.

Проф. Кантарджиев припомни, че през 70-години на миналия век само само САЩ и България са произвеждали стратегически антибиотици срещу вътреболничните инфекции.

Нямаме нови причинители на инфекции, или нови, дошли от животинския свят или мутирали - те са много малко, но имаме еволюция в резистентността в почти във всички микроорганизми. Най-големият проблем, според мен, на СЗО и на човечеството, е липсата и недостатъчният брой на антивирусни медикаменти. Защото, ако имахме антивирусно лекарство, което да си го вземаш в къщи, може да го вземаш в началото на инфекцията, както беше с COVID-19, нямаше да имаме тази пандемия, категоричен бе проф. Кантарджиев.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    -1885

    1

    Козин Човков

    16.08 2024 в 19:34

    Не знам Кантарджиев ли е неграмотен, или репортерите му предават думите изкривено. Има голяма разлика между антибиотици и противовирусни средства. За първите е вярно, че има евтини и ефикасни антибиотици срещу повечето бактериални болести, докато за противовирусните е точно обратното - голяма част от тях са скъпи, неефективни, и със значителни странични ефекти. Именно затова ваксините са много по-ефективни срещу вирусите от противовирусните препарати.