Парламентът наложи пълна забрана върху продажбата на райски газ

С други промени в Закона за здравето се слага край на хартиената документация, регламентира се дейността на мобилните кабинети и телемедицината

Янка Петкова 25 септември 2024 в 17:20 1324 0

райски газ

Снимка Getty Images

Райски газ

Пълна забрана за продажбата на диазотен оксид (райски газ) и пълнители за него, включително и онлайн, бе приета на второ четене в Народното събрание.

За мярката гласуваха 105 народни представители, 47 бяха „против“ и 12 се въздържаха.

Според съществуващите до момента разпоредби райският газ бе забранен за продажба на лица под 18 години. Сега това ще бъде невъзможно и след тази възраст. Изключение се допуска за еднолични търговци, чийто предмет на дейност включва продажбата на азотен диоксид на други търговци. Забранява се и рекламирането на райския газ в онлайн платформи.

Във времето за обсъждане Корнелия Нинова (БСП за България) призова да не се подкрепя този вариант на текста. Според нея изключението за едноличните търговци е вратичка, от която собствениците на заведения могат да се възползват. Тя обвини авторите на предложението в скрит лобизъм и лицемерие.

Костадин Ангелов (ГЕРБ-СДС) отрече подобна възможност и обясни, че ако се наложи забрана и върху търговците ще се създаде проблем за медицинските и стоматологични кабинети, които използват азотния диоксид за упойка.

Според председателя на Комисията по здравеопазването Александър Симидчиев изключението за търговците няма как да не бъде направено, но те ще бъдат длъжни да го впишат  в предмета си на дейност в Търговския регистър. Така по думите му ще бъдат под особен надзор и ще могат да продават азотен диоксид само на търговци. 

От БСП предложиха полицаите да могат да пишат актове за нарушения по Закона за здравето, но текстът отпадна при гласуването в пленарна зала. 

Какви са санкциите

Физическо лице, което наруши забраната ще се наказва с глоба от 5000 до 10 000 лв., а при повторно извършване на същото нарушение – от 10 000 до 20 000 лв. Ако нарушението е извършено от едноличен търговец или от юридическо лице, ще се налага имуществена санкция в размер от 20 000 до 30 000 лв., а когато нарушението е извършено в обект – заведение за хранене и развлечения, както и при повторно извършване на едно и също нарушение – от 30 000 до 40 000 лв. и затваряне на търговския обект.

Други промени

С измененията в Закона за здравето се слага край на хартиената документация (освен в случаите, когато пациентът я изисква) и се задължават медицинските и немедицинските специалисти да въвеждат електронни данни за всяка извършена от тях дейност на пациента. Регламентира се възможността диагностични, лечебни, рехабилитационни и профилактични дейности да бъдат предоставяни от разстояние, както и да се оказва медицинска помощ чрез мобилни кабинети. Предвижда се министърът на здравеопазването да издаде Наредба за реда за оказване на медицинска помощ от разстояние. Разпоредбите, свързани с упражняване на телемедицина, влизат в сила от 1 април 2025 г.

Депутатите приеха още, че болниците ще могат да извършват мобилни профилактични и скринингови дейности в труднодостъпни и отдалечени райони чрез мобилни структури. Текстовете, свързани с мобилната медицина, влизат в сила от 1 януари 2026 г.

    Янка Петкова

    Янка Петкова e работила като водещ в радио „Мелодия“, репортер и новинар в радио „99 – Контакт“, редактор в сп. „Моето бебе и аз“, автор на "Мама Нинджа". От 2018 г. е в екипа на OFFNews с ресор "Здравеопазване". 

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите