Омикрон се разпространява много бързо, протича по-леко като заболяване, но бързото разпространение е пагубно. Защото има много сериозни последствия след самото заболяване, тежки усложнения. Те могат да обхващат всички органи - нервната система, така наречената мозъчна мъгла, функционирането на бъбреците, белодробната система и т. н.
Това заяви вирусологът проф. Радка Аргирова. Тези последствия се наблюдават и при другите варианти на Делта вируси, но при Омикрон вече са описани случаи - леко протичане, много тежки усложнения.
На фона на това леко протичане, смъртността в Западна Европа е много ниска. У нас обаче има очаквания за по-висока смъртност, защото нивата на ваксинация са по-ниски, предупреди Аргирова.
Подготвя се ваксина, която да е активна специално срещу Омикрон, но и такава - панкоронавирусна ваксина, която да е активна срещу всички видове варианти.
Намираме се в много особен, нов период от здравната криза. Не е завършила напълно поредната вълна от делта варианта, а в близките дни очакваме Омикрон да се установи и в България, допълни Аргирова.
Образуването на антитела има динамика - в началото има период, в който се образуват - доста дълъг, когато се срещаш за първи път с причинителя и доста кратък - ден-два, когато си ваксиниран. Ето затова са ваксините, обясни проф. Аргирова.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
5745
6
22.12 2021 в 23:40
5745
4
22.12 2021 в 10:44
1500
2
22.12 2021 в 09:45
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват