Нови правила отменят медицинската бележка за контакт със заразно болен

Янка Петкова 10 октомври 2024 в 10:52 1539 0

детска градина

Снимка Pixabay

Детска градина

Отпадане на медицинската бележка, че детето не е било в контакт със заразно болен три дни преди присъствие в детската градина, е една от промените в Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № 3 от 2007 г. за здравните изисквания към детските градини, предложени от Министерството на здравеопазването.

Проектът регулира и достъпа на медицинските специалисти до здравните досиета на децата с данни за алергии, хронични заболявания, резултати от изследване за чревни бактерии и паразити, имунизации. Тези данни ще се ползват през НЗИС от 1 септември 2025 г.

С новите текстове се формулира по-категорично изискването само деца с необходимите по имунизационния календар ваксинации да се приемат в детските градини. Сега съществуващите правила позволяваха това изискване да бъде заобиколено с предписание за противопоказания. Сега промените постановяват, че дете с противопоказания за определена имунизация трябва все пак да има допустимите и това да бъде доказано.

Информация за приложени препоръчителни имунизации трябва да се представи в здравния кабинет в детската градина, за улесняване при изготвянето на оценка, в случай на регистриране на варицела например в дадена група в детска градина. Така медицинското лице може да прецени кои деца подлежат на карантина и посещение на засегнатата група, посочват от МЗ.

Задължителен става ежедневният филтър за симптоми на заразно заболяване, който се осъществява обикновено по време на епидемия/пандемия. Дете, което има такива, няма да бъде допускано в детската градина. Компромис се прави само в случай че в НЗИС има информация за липса на заразно заболяване потвърдена от лекар. Това са случаи на обостряне на хронично белодробно или гастроентеритно заболяване, алергично състояние или др.

Друга промяна е свързана с личното пространство на всяко дете в градината. Досега изискванията не правят разлика между целодневно и полудневно заведение, а всяко дете трябва да има най-малко 4 кв. метра в стаята за занимания и минимум 80 кв. метра във физкултурно-музикален салон. В бъдеще ще се допуска наполовина по-малко пространство, с уточнението, че все пак в спалнята леглата трябва да са индивидуални. Въвежда се и специално изискване към обществените перални за термична обработка на спалното бельо като мярка срещу разпространението на заразни заболявания.

Целта на промените е да се ограничи разпространението на заразни заболявания в детските колективи и да се осигури безопасна среда за пълноценно отглеждане на децата, посещаващи градини. А със създаването на възможност за достъп до определена медицинска информация се постига облекчаване на медицинските специалисти, посочват в мотивите си от здравното министерство.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите