Нова клиника по химиотерапия ще бъде изградена в Университетската болница по онкология. Това съобщи директорът на болницата д-р Стефан Константинов, който отчете дейността на лечебното заведение за изминалата година.
За целта Министерство на здравеопазването е отпуснало 1.3 млн. лв.
„Предвиждаме клиниката да бъде на 2 етажа, както и да се оборудва комфортно, така че условията, в които пациентите ни се лекуват, да не отстъпват на тези в чужбина“, коментира д-р Стефан Константинов.
Площта на новата клиника ще е близо три пъти по-голяма от сегашната и ще достигне 700 кв. м.
С отпуснатите средства ще се осигурят и нови болнични легла, столове за химиотерапия, както и останалото медицинско оборудване, нужно за лечението.
„Очаква се с ремонта капацитетът на Клиниката по химиотерапия да се увеличи с 1500 пациенти на година, което да отговори и на нарастващото търсене на лечебното заведение“, обясни д-р Константинов.
Също така да се подобрят и възможностите за извършване на научна работа в Клиниката по химиотерапия. В момента в нея се провеждат 11 клинични проучвания. С обособяване на специалността „Медицинска онкология“ на територията на клиниката се обучават 8 специализанти по нея, а общо са 27.
Според д-р Константинов през изминалата година пациентите в болницата са се увеличили със 7%.
Броят им от 13 214 през 2017 г. е достигнал 14 211 през изминалата. Най-много са били пациентите, които са преминали през Клиниката по химиотерапия – 5193, и през Клиниката за лъчелечение – 2759, като от тях 369 са получили лечение с единствения апарат за томотерапия в България. Над 5200 са били извършените операции в болницата, като най-много от тях са гръдни – 1350. Урологичните операции са 779, а гинекологичните – 765.
Близо 50% от извършените интервенции са били с голяма сложност – така наречените големи и много големи операции. Над 2 хиляди души са минали през „Център за пациента“, като 450 от тях са получили безплатни психологически индивидуални консултации, бяха проведени и 7 „Училища за пациенти“ на теми, засягащи животът с онкологични заболявания и лечението им, отчете д-р Константинов.
Приходите на болницата от Здравната каса от началото на миналата година до 30 ноември са 27,473 млн. - с близо 1 млн. лева повече в сравнение с тези от 2017 г.
От болницата отчитат, че значително са намалели средствата от платени услуги от пациентите - от 784 хил. лв. на 414 хил. лв. По-ниски са и разходите на лечебното заведение – от 31.47 млн. лв. за периода те са спаднали на 29.97 млн. лв.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста