Няма желаещи да учат за медицински сестри

Янка Петкова 12 август 2024 в 11:34 1584 2

медицинска сестра

Снимка Pixabay

Медицинска сестра

Няма желаещи да учат за специалисти по здравни грижи, коментира по БНТ Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи.

Възможности има, те са осигурени. Броят на местата за професионалисти по здравни грижи се увеличава, като се очаква за 2024-2025 г. те да са 1000. Това е добре, но е крайно недостатъчно. Но ние знаем, че застарява населението, няма достатъчно млади хора, има училища, които предлагат различни, по-привлекателни професии от тази на медицинската сестра, каза тя.

Василева припомни печалната статистика, според която всяка трета медицинска сестра е в пенсионна възраст и всяка четвърта акушерка също. "Това означава, че ако утре тези колеги напуснат системата, тя ще колабира", допълни тя. 

Василева коментира инициативата с минимум 30% да бъдат увеличени правоспособните медицински сестри и акушерки до 2030 г. Това предвижда решението на парламента от миналата седмица, което възлага на министъра на здравеопазването в срок до 60 дни да предложи стратегия с необходимите мерки за обсъждане в Народното събрание

Всичко това звучи добре, като начало на един дебат, който трябва да реши проблема с тежката кадрова криза в българското здравеопазване. Не само медицински сестри липсват, липсват всякакви кадри в здравеопазването. Това е 30-годишна история на невземане на адекватни политически решения и поради тази причина стигнахме до тук. Според българските стандарти има съотношение на един лекар да отговарят две медицински сестри, но това не се получава. В момента една медицинска сестра се грижи за не по-малко от 30 души. Тя не може пълноценно да изпълнява своите професионални задължения, заради липса на физическо време, заяви председателят на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи.

Преди седмица народните представители приеха единодушно заплатите на медицинските сестри и акушерки да стане 90% от средната работна заплата. Депутатите задължиха Министерството на здравеопазването да изготви стратегия, с която специалистите по здравни грижи да се увеличат с 50% до 2030 г.

Предложението беше внесено от "Продължаваме промяната" - "Демократична България", откъдето изтъкнаха, че ако не бъде приложена такава стратегия, до няколко години здравната система ще блокира.

Около 40 хиляди медицински сестри не достигат в България, а на година се дипломират 700, от които една трета веднага напускат страната, показва статистиката.

Медицинските сестри в страната са под 25 хиляди. За да се осигурява необходимото обслужване на пациентите са необходими още 30 хиляди медицински сестри, които да работят в болниците. Допълнително още 10 хиляди медицински сестри са нужни в помощ на общопрактикуващи лекари, на медицински центрове, за училища, детски градини и ясли.

Проблемът не е само у нас. В проучване на Международния съвет на сестрите е доказано, че увеличаването на броя на медицинските сестри с 1 на 10 легла води до намаляване на смъртността от мозъчни и сърдечносъдови инциденти в първите 30 дни с 11-28 процента, както и с 8-12 процента до една година след инцидента. От Съвета изразяват тревога, че се очаква до 2030 г. в Европа да има недостиг на 9 милиона медицински сестри.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    550

    2

    pr07ecH70r

    12.08 2024 в 12:25

    ...да добавя на коментара на колегата отдолу: и те бият от време на време когато стигнеш по-бавно до пациент.

    15914

    1

    поп Дръвчо

    12.08 2024 в 12:01

    Удивително!

    Работа, за която трябва да учиш 3 години, а за сметка на това е натоварваща, нископлатена и отговорна, не привлича желаещи.
     
    X

    Как се раждат снежинките?