Министерството на здравеопазването отговори на писмото, изпратено от Националния синдикат "Защита" до министър Стойчо Кацаров.
По-рано днес спешни медици излязоха на протест, на който поискаха нови правила за получаване на допълнителните възнаграждения, ръст на заплатите и определяне на първа категория труд. В протеста се включиха НС "Защита", КТ "Подкрепа" и КНСБ.
В писмото на МЗ към синдиката се отговаря на четири въпроса относно допълнителните възнаграждения, лимитите на болниците и овладяването на четвъртата COVID вълна. Писмото е изпратено на 29 юли до министъра на здравеопазването Стойчо Кацаров, президента Румен Радев и премиера Стефан Янев.
Ето и отговорите на Министерството на здравеопазването:
Докога ще се изплащат допълнителните възнаграждения в размер на 1000 лева/месечно на работещите на първа линия?
Допълнителните възнаграждения ще се изплащат в срока на извънредната епидемична обстановка, както е предвидено в закона. Заплаща се на всички лекари, сестри, санитари, шофьори и медицински работници, които обслужват болни с COVID-19. Подробно пояснение на методиката на заплащане е публикувано на Интернет страницата на МЗ и изпратено многократно на всички заинтересовани страни. Парите за месец юни са преведени преди седмица на второстепенните разпоредители с бюджет.
Докога ще бъдат изплащани допълнителни възнаграждения в размер на 600 лева/месечно за лекари, 360 лева за сестри и 120 лева за санитари?
В Закона за бюджета на НЗОК за 2021 година е предвидено сумите да бъдат изплащани през цялата 2021 година.
По третия въпрос относно предприетите мерки за противодействие на "четвърта тежка извънредна ситуация":
Разработен е подробен план за действие на здравната система в условията на нова епидемична вълна.
Разработен е единен протокол за лечение и диагностика на болни с COVID- 19. Открити са процедури по допълнително осигуряване на лекарства. Провежда се информационна кампания за ваксиниране на населението. Предвидена е актуализация на държавния бюджет и бюджета на НЗОК.
Сключени са договори за осигуряване на моноклонални антитела. Тече процедура по ремонт и оборудване с апаратура на инфекциозни отделения в държавни и общински болници. Работи се по нова процедура за диагностика и лечение на болни с COVID-19 в амбулаторни условия.
По четвъртия поставен въпрос за това в какви срокове се предвижда премахването на "лимитите" в болниците и преостойностяването на клиничните пътеки?
Министърът на здравеопазването се ангажира с такива промени, но реализацията им зависи не само от него. Нашето желание е това да стане час по-скоро, най-късно в началото на следващата бюджетна година. Промяната изисква промяна в Закона за здравното осигуряване и в Националния рамков договор.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста