Хората, които живеят в райони с високи нива на замърсеност на въздуха, са по-застрашени да развият депресия и суицид. Това показва обзорът на данни от 16 страни в различни континенти, цитиран от "Гардиън".
"Доказахме, че замърсеният въздух може да причини значителна вреда на психичното ни здраве. Това създава прецедент, който изисква по-бързо пречистване на въздуха, който дишаме, съобщава пред "Гардиън" Изабел Брейтуайт от Лондонския университетски колеж.
Тя твърди, че в 15% от случаите, депресията може да бъде избегната, ако се снижи замърсеността на въздуха до нормите, приети в ЕС.
Фините прахови частици са способни да достигнат до главния мозък. Учените споделят пред "Гардиън", че по-рано е било установено, че тези частици могат да предизвикат възпаление на главния мозък, увреждане на нервните клетки и промени в изработването на хормони на стреса, които са свързани с нарушаване на психичното здраве.
Те са анализирали всички данни, публикувани до 2017 г. в 16 страни. Резултатите показват силна връзка между токсичния въздух, депресиите и самоубийствата. Фините прахови частици, върху които са съсредоточили проучването си експертите, се образуват при изгарянето на изкопаеми горива, които се използват при автомобилите, за битови нужди и в промишлеността.
Изследователите анализирали и новите изследвания за връзката между депресията и праховите частици с размер под 2,5 микрометъра. Увеличението на тяхната концентрация на 10 микрограма на кубичен метър, в продължение на една година, увеличава риска от депресия с 10%. За сравнение в Делхи концентрацията на тези частици е 114 микрограма на кубичен метър, а в Отава – 6.
Според оценките на учените, ако в градовете на Великобритания нивото на замърсеност се снижи от 13 до препоръчителните от СЗО 10 микрограма на кубичен метър, случаите на депресия ще намалеят с 2,5 %.
Известни са данни за връзка между самоубийствата и замърсеността на въздуха с частици с размер по-малък от 10 микрометъра. Според анализа на специалистите рискът от самоубийства се повишава с 2% при концентрация на прахови частици - 10 микрограма на кубичен метър за три дни.
Учените подчертават, че дори слабо влошаване на качеството на въздуха има тежки последствия върху здравето на много хора, тъй като 90% от населението на планетата живее в условия на замърсяване, което превишава нормите на СЗО.
Въпреки че връзката между замърсеността на въздуха и депресиите е ясно изразена, причинно-следствената връзка е сложна за установяване. За да бъдат доказани резултатите от анализите на учените са необходими експерименти, които противоречат на съвременната медицинска етика.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
23293
1
21.12 2019 в 10:45
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара