Ново устройство, известно като Stentrode, има потенциала да промени бъдещето на мозъчно-компютърните импланти, като се отдалечи от идеята за мозъчна операция. Вместо да се разрязва черепът и да се поставя там, Stentrode се имплантира в голяма вена, известна като superior sagittal sinus, с цел разчитане на нервни сигнали, съобщава платформата Ripley's, цитирана от БГНЕС.
Поради разположението на вената и процеса на оттичане на течността от мозъка към югуларната артерия, това разположение е идеалното място за имплантите, управлявани от мисълта, за да се даде възможност на хората с парализа да управляват помощни технологии само с помощта на своите мисли.
Едно от заболяванията, които това устройство ще компенсира, е амиотрофичната латерална склероза, известна като АЛС или болестта на Лу Гериг. АЛС е невродегенеративно заболяване, което атакува нервните клетки на гръбначния и главния мозък и води до прогресивна дегенерация на моторните неврони. От това заболяване са страдали легендарният бейзболист Лу Гериг (откъдето идва и названието му) и един от най-блестящите умове на нашето време - Стивън Хокинг. В резултат на това пациентите губят способността си да използват мускулните движения и в крайна сметка не могат да извършват основни действия като хранене, говорене, движение или дишане.
Разбира се, Stentrode не е единственото име в играта на импланти, управлявани от мисълта, тъй като има много други, които се опитват да усъвършенстват технологията. Предполага се, че всеки един от тях е предназначен да подпомага или лекува някаква нужда в рамките на собствената си индустрия, но всички те имат една обща черта. Всеки от тях цели мислите на потребителя да бъдат основната операционна система на технологията.
Unicorn Hybrid Black е устройство, което се опитва да позволи на разработчиците и създателите да интегрират сигналите от човешкото тяло в своите проекти чрез използването на слушалки. Устройството получава ЕЕГ от осем електрода Unicorn Hybrid EEG, за да позволи работа по приложения, игри и др. Разбира се, тъй като това е слушалка, а не имплант, тя е по-ограничена в сравнение с него.
Друг пример за импланти, контролирани от мисълта, е основаната от Илон Мъск компания Neuralink. Тази компания предлага имплантиране на своето устройство в мозъка, което се състои в "малката задача" да се отвори черепът и да се извърши поставяне при отворен мозък на пациента. Макар че това само по себе си може да е достатъчно, за да отблъсне привържениците, има и критики, че устройството не помага с нищо на безсънието, депресията, тревожността или на всичко друго, обещано от новия главен изпълнителен директор на Twitter.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург