"Не възнамеряваме да затягаме мерки. (...) Няма да се затварят градове, няма да се поставят КПП-та, няма да се прилагат някакви ограничителни мерки. Трябва да свикнем да живеем с този вирус и да спазваме мерките такива, каквито са разписани, защото те дават и ще дадат най-голяма ефективност." Това заяви министърът на здравеопазването д-р Костадин Ангелов днес въпреки данните, показващи всекидневно увеличаване на заразените с коронавирус у нас. Министърът ги коментира с думите, че ги следи със загриженост и използва възможността да разкритикува чрез медиите неспазването на изискванията за носене на лични предпазни средства от хората.
"Голяма част от мерките в България - такива, каквито са към момента - не се спазват. За да не използвам думата масово, ще кажа, че има места, където не се спазват" - заяви д-р Ангелов и посочи как здравните власти противодействат: от няколко седмици РЗИ проверяват закрити обществени места, където хората са длъжни да носят маски. Вчера те са били 29. Имало е такива в няколко големи търговски обекта в София, където са били съставени 31 акта - 15 на продавачи и 16 на граждани.
"Същото ще започне да се прилага масово във всички области на територията на България - предупреди той. - Ако ние всички не вярваме в необходимостта да спазваме и да сме дисциплинирани по отношение на тези мерки, няма смисъл да се въвеждат нови мерки, които също да бъдат подлагани на съмнение и да не се спазват. Нека се съсредоточим върху действащите в настоящия етап мерки, които касаят затворените помещения, носенето на маска, спазването на стриктна дезинфекция, миенето на ръце или използване на дезинфектант, както и спазването на дисциплина. Винаги съм казвал, че тази инфекция ще бъде победена, но за да бъде победена, ни трябва, на първо място, разум, на второ място да я борим с интелект и с дисциплина от всички нас като граждани и хора.
След брифинга ще имам среща с представителите на заведенията. Ще обсъдим с тях спазването на мерките, които са задължителни и какъв е контролът, който те осъществяват като собственици на тези заведения. Ще обърнем още веднъж внимание какви са изискванията, какво трябва да се прави и ще проверяваме дали тези мерки се спазват."
Системата
Имаме готовност да разкрием над 8000 болнични легла плюс още 1200 за интензивно лечение, посочи министърът. Според него националната осигуреност с легла е добра, но има области със затруднения. Като такива посочи Бургас и Благоевград.
Има обаче недостиг на медицински специалисти.
"Наистина имаме недостиг на лекари и вече преумората си казва думата, но няма да се откажем и ще работим до последно, за да се справим с тази инфекция", каза министърът. "Ще се справим благодарение на общите усилия на всички лекари - не само пулмолози, инфекционисти, анестезиолози и реаниматори. Много лекари от профилни специалности се включват и помагат", допълни той.
Към 13 октомври в 1307 болни от COVID-19 са настанени в болници за лечение, още 64 са в реанимации. Тоест имаме капацитет от достатъчно свободни легла на национална база, коментира министърът.
За да се преодолее недостигът от легла в Бургас са предприети необходимите мерки за създаването на организация по осигуряването им, увери министърът. В Търговище също предстоят мерки. В Гоце Делчев, където в пулмологичното отделение работи само един пулмолог и той е положителен за коронавирус, леглата от това отделение ще бъдат прехвърлени към инфекциозното и така ще бъдат увеличени.
Лекарство
Днес правителството отпусна 2.1 милиона лева за закупуването на 2500 флакона от лекарството ремдесивир, което е включено в протокола за лечението на пациенти с COVID-19.
Един флакон струва 345 евро без ДДС.
До момента в България са получени общо 2837 флакона чрез дарения, които са разпределени по всички РЗИ в страната. От тях са използвани 978 флакона към 12 октомври. Седмичната консумация за последната седмица е 476 флакона. 13 области за тази седмица са отчели нулев разход за този медикамент.
"Всички пациенти у нас, които се нуждаят от включване към терапевтични схеми на лечение с препарата, са задоволени и нямаме нужди, които да не могат да бъдат задоволени на национално ниво", увери д-р Ангелов.
България е направила новата заявка за ремдесивир и очаква доставката до 10-12 дни.
"Към настоящия момент на територията на България имаме 1779 флакона наличности, които ако се водим от този седмичен разход, биха стигнали за 3 седмици напред, тоест количествата са обезпечени. При изчерпване на медикамента в дадена област - имахме такъв случай в Бургас - много бързо създадохме организация за предоставянето на медикамента от съседна област. Нямаме притеснения по отношение на наличностите на този медикамент в България към настоящия момент", каза д-р Ангелов.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
4000
3
14.10 2020 в 16:18
10372
2
14.10 2020 в 16:03
6145
1
14.10 2020 в 15:36
Последни коментари
Nedejte taka
''Медицински надзор'' проверя кюстендилската болница, отказала прием на дете
CAHDOKAH
ГЕРБ към ПП-ДБ: Не е правилно срещите да са през социалните мрежи и медиите
dolivo
Пулмолог: Слушайте любима музика, като ви нападне вирус, не духайте силно носа при хрема
dolivo
Руснаците се готвят за настъпление в района на Донецк
Анализи
Празнична украса на над 50 локации в София (снимки)
швейк
Сърбия: затвор за протестиращите, свобода за провокаторите
Voland21
ПП-ДБ държат на разговор пред медиите. Без решение за спиране на влиянието на Пеевски няма да се обсъжда председател на НС