Лекари от ИСУЛ с публикация в престижно списание по онкология

Специалистите представят молекулярни биомаркери, които могат да предскажат ефекта от лечението при рак на пикочния мехур

OFFNews 11 септември 2024 в 13:20 1149 0

д-р Георги Димитров и доц. Еленко Попов

Снимка УМБАЛ "Царица Йоана-ИСУЛ"

От ляво надясно: д-р Георги Димитров и доц. д-р Еленко Попов

Статия с водещи автори д-р Георги Димитров – онколог в Клиниката по медицинска онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и доц. д-р Еленко Попов – уролог в Клиниката по урология и андрология, беше публикувана в престижното научно списание Cancers, с импакт фактор 4,5 (Q1 (Oncology), съобщиха от лечебното заведение.

Сред авторите са също акад. проф. д-р Чавдар Славов (началник на Клиниката по урология и андрология) и онколога д-р Радослав Мандалджиев.

В публикацията лекарите представят нови методи за прогнозиране на ефективността на различни типове лечение за всеки конкретен пациент при рак на пикочния мехур. Статията разглежда най-новите изследвания върху специфични туморни маркери, известни като молекулярни биомаркери, които могат да помогнат на специалистите да предвидят как ракът на пациента ще реагира на определено системно лечение.

Това е поредната съвместна публикация на двамата лекари в престижно международно издание, с която демонстрират мултидисциплинарен подход към лечението на пациентите с онкологични заболявания. Преди половин година тяхна статия, посветена на рака на простатната жлеза, беше публикувана в едно от най-реномираните научни списания в света - International Journal of Molecular Sciences.

„Ракът на пикочния мехур е сериозно и предизвикателно за лечение заболяване с много лица. Като се фокусираме върху тези биомаркери, целта ни е да се подобри персонализираната медицина, при която терапията се адаптира към уникалния туморен профил на всеки пациент“, обяснява д-р Георги Димитров.

„Уротелиалният карцином на пикочния мехур, създава трудности при прогнозиране на ефекта от лечението след отстраняване на пикочния мехур. Това може да ни помогне да предложим на всеки пациент възможно най-добрата терапия, с по-малко странични ефекти“, допълва доц. д-р Еленко Попов.

Ракът на пикочния мехур е едно от най-честите злокачествени заболявания в урологията. Боледуват по-често мъжете, при които диагнозата се среща 3-4 пъти по-често, но въпреки това при жените смъртността е по-висока. Основни рискови фактор са тютюнопушенето, възрастта, пола, наследствеността и излагането на отрови. А комбинацията мъж-пушач, над 65 г., който има кръв в урината, е задължителна индикация за изследване за рак на пикочния мехур.

Сред най-честите симптоми, освен наличието на кръв в урината, са болки или усещане за парене при уриниране, често уриниране, необходимост от уриниране през нощта.

Цялата публикация може да се види тук

За авторите

Доц. д-р Еленко Попов е един от водещите хирурзи - уролози в Клиниката по урология и андрология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Завършва с отличие Медицина в МУ София през 2002 г. През май 2009 г. добива статут на специалист по урология. Успешно преминава писмената част на EBU изпита през септември 2008 г., а през май успешно защитава титла Fellow of European Board of Urology. Придобива научно-образователна степен „доктор по медицина“ през май 2013 г. Тема на докторантурата „Диагностична и прогностична роля на туморните маркери при аденокарцином на простатата“.
Има специализации във Великобритания при проф. N. Buchholz, Royal London Hospital.
Oсновните му интереси и професионален опит са в областта на урологията – простатен аденокарцином, ендоурология, реконструктивна урология, проблеми на инконтиненцията. Има множество публикации по тези въпроси в престижни международни списания, както и в национални специализирани медицински издания. Многократно е представял България в национални и международни симпозиуми, посветени на урологията.

Д-р Георги Димитров завършва генетика в University of Leeds (UK), след което придобива магистратура по изследователска онкология в Imperial College, London, и Медицина в Медицински университет – София, където е отличен със „Златен Хипократ“ (отличие, което се дава на студентите, преминали курса си на обучение само с отлични оценки). По време на престоя си в Англия се занимава с туморни манипулации и генетични модификации за разработка на нови противотуморни лекарства в сферата на прецизната онкология. Сертифициран е по имуноонкология от Медицинския университет – Харвард. Това е и основната сфера в която се развива в Клиниката по медицинска онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Автор е на над 50 публикации в престижни международни издания. Негова публикация, в екип с други български учени, наскоро беше поместена в едно от най-перспективните медицински списания в света – British Medical Journal. През 2022 г. д-р Димитров е удостоен с наградата "Лекар на годината" в категорията „Ти си нашето бъдеще“.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Как се раждат снежинките?