Човешките мозъци са обречени да грешат. Определянето на това дали влошаването на паметта е признак на нещо повече от типичното стареене изисква технология, която невинаги е на разположение. Това кара специалистите да разчитат изцяло на своя опит и преценка, за да разпознаят признаците на деменция, предаде „Сайънс Алърт“.
Сега учените потвърдиха, че един вече клинично достъпен кръвен тест може да допълни настоящите методи за диагностика, когато скъпите сканирания и пробите от гръбначномозъчна течност не са достъпни. Резултатите показват, че осигурява изключително висока точност.
Изследователи от университета в Лунд, Швеция са оценявали дали комбинация от съотношения на протеини, съдържащи се в човешкия серум, може точно да открие Алцхаймер при пациенти.
Около 55 милиона души по света живеят с деменция, най-вече под формата на болестта на Алцхаймер. Въпреки че процесите, които протичат, включват сложна комбинация от генетични фактори и такива на околната среда, общото за всички хора с болестта е постоянната загуба на ключови неврони, свързана със значително увеличаване на анормалните протеини.
Тези два протеина - бета-амилоид и тау – се струпват и заплитат по начин, който или директно уврежда клетките, или причинява определена степен на увреждане чрез други имунологични процеси.
Специалистите често използват компютърна томография, която разкрива това разграждане на мозъчната тъкан, в съчетание с когнитивни тестове и самооценка на симптомите, за да преценят дали пациентът е с Алцхаймер. И все пак, дори в най-добрия случай, когато разполагат с пълния набор от диагностични инструменти, както доставчиците на първична, така и на вторична медицинска помощ често не успяват да направят правилната прогноза.
Точността на лекарите от първичната помощ при идентифицирането на болестта на Алцхаймер е 61%, докато лекарите специалисти са прави в 73% от случаите, казва неврологът от университета в Лунд Себастиан Палмквист. - Това подчертава липсата на добри и рентабилни диагностични инструменти, особено в първичната медицинска помощ, и показва потенциалното подобряване в диагностиката с приемането на този кръвен тест в здравните заведения.
За да потвърдят дали кръвният тест е толкова надежден, Палмквист и неговият екип набират 1213 пациенти, които са били изследвани за болестта на Алцхаймер от семейния им лекар или специалист в Швеция между февруари 2020 г. и януари 2024 г.
При сравняване на резултатите от предишни изследвания и кръвния тест се оказва, че и двете форми на оценка се справят еднакво добре, диагностицирайки болестта на Алцхаймер с 90% точност.
Удобството на кръвния тест предполага, че повече пациенти могат да получат точна диагноза по-рано, което им позволява да получат необходимите здравни грижи без забавяне.
Тестът вече е достъпен в САЩ и е вероятно да стане достъпен в много други държави скоро. Първоначално той ще се използва главно в специализираните клиника за лечение на паметта, а въвеждането на насоки и обучение в първичната медицинска помощ може да отнеме около една-две години, казва старши изследователят Оскар Хансон, невролог в университета в Лунд.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Владè
Рускиня загина при катастрофа на Струма, шофьорът - надрусан
Джендо Джедев
ГЕРБ към ПП-ДБ: Не е правилно срещите да са през социалните мрежи и медиите
случайно прочетох
Борисов с нова оферта към ПП-ДБ. Предлага ген. Атанасов да стане шеф на парламента
GB
Номинациите на Тръмп: Още от Фокс нюз и ветеран от футболната лига за строителството